08.06.2011

Franczyza na haju

Sklepy weGrow, oferujące produkty dla pacjentów leczonych marihuaną, stworzą w USA sieć partnerską.

Niedługo po tym, jak Arizona dołączyła do tych amerykańskich stanów, które pozwalają na stosowanie marihuany w celach medycznych, na jej rynek zawitał supermarket weGrow. Na swojej powierzchni 21 tys. metrów kwadratowych spodziewa się obsługiwać ok. 100 tys. klientów, którzy poszukują fachowego sprzętu do uprawy psychoaktywnej rośliny.

Wąż Eskulapa na tle liści konopii indyjskich.

Przedsiębiorcy zainteresowani otwarciem własnego supermarketu weGrow muszą mieć ukończone 21 lat i 166 tys. dolarów kapitału na start.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych działają już trzy sklepy marki weGrow. Dwa z nich twórcy sieci otworzyli w Californii, a kolejny, działający od 5 czerwca punkt w Arizonie, jako pierwszy prowadzony jest przez franczyzobiorcę. Klienci w supermarketach weGrow nie znajdą wprawdzie gotowej trawki, ale kupią wszelkie narzędzia niezbędne do własnoręcznej uprawy konopi, jak lampy UV czy generatory dwutlenku węgla. Mogą też liczyć na cykliczne pokazy właściwych technik uprawy i konsultacje z „ziołowymi” ekspertami. Na miejscu będzie można również przetestować swoje lekarstwa przed właściwym zażyciem.

Dhar Mann, założyciel weGrow (pl. Uprawiamy) uważa, że działalność jego sieci pozwoli zmienić sposób dystrybucji leków opartych na marihuanie.

- Model stanowej dystrybucji zostanie zastąpiony przez samodzielne uprawy pacjentów. Aby pozyskać lekarstwo, pacjenci będą musieli samodzielnie hodować marihuanę, a przecież większość nie ma pojęcia, jak to robić. WeGrow został stworzony, by pomóc właśnie tego rodzaju klientom – twierdzi Dhar Mann.

Na razie szanse na to, by weGrow zagościł w polskim katalogu systemów franczyzowych są niewielkie. Obecnie sieć planuje zagościć we wszystkich amerykańskich stanach, w których dozwolone jest leczenie konopiami. Na liście czekają jeszcze New Jersey i Oregon. Przedsiębiorcy zainteresowani otwarciem własnego supermarketu weGrow muszą mieć ukończone 21 lat i 166 tys. dolarów kapitału na start.

Konopie indyjskie i zawarte w nich kannabinoidy wykazują szereg właściwości pozwalających na wykorzystanie ich w medycynie. Niektóre odmiany skutecznie znoszą silne bóle neruopatyczne, jak również mają działanie przeciwwymiotne. Badania pokazują, że pacjenci mogą uzyskiwać korzyści z leczenia przed wystąpieniem objawów odurzenia.

(gum)