17.12.2001

Skradziony wizerunek

Zjawisko naśladownictwa wizerunku i nazw znanych produktów

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, zjawisko naśladownictwa wizerunku opakowań, znaków towarowych i nazw znanych produktów coraz bardziej się rozprzestrzenia. Jeszcze przed rokiem produkty podobne pojawiały się incydentalnie. Były dostarczane głównie przez niewielkich producentów. Dziś pojawiają się coraz częściej w dużych sklepach i sieciach sklepów dyskontowych. Do ich produkcji zabrały się, również niektóre duże polskie przedsiębiorstwa.

Część produktów to produkty tzw. private labels - są one wykonywane na zlecenie sieci sklepów. Bardzo często strategia takich sklepów opiera się na zasadzie: wprowadzamy nowy produkt typu private labels – przez pierwsze miesiące obecności w sklepie jego wygląd przypomina produkt markowy. Dopiero potem , np. na skutek interwencji producenta produktu markowego, zmieniają wygląd swoich opakowań.

Firma często wprowadzając na rynek produkty podobne wykorzystuje elementy starszych, już wycofanych opakowań markowych towarów.

Od sierpnia tego roku obowiązują nowe przepisy zawarte w ustawie Prawo własności przemysłowej, które mają ograniczyć zjawisko naśladownictwa marek. Jednak część producentów naśladujących producentów markowych uzyskała rejestrację w Urzędzie Patentowym na podstawie starej ustawy, wobec tego nie zamierza się wycofać ze swojej dotychczasowej działalności.

Więcej: Dominika Wielowieyska, Gazeta Wyborcza, 17 grudnia 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0