09.07.2011

Sushi Bar Nigiri rozwija się latem

Nowe lokale pojawią się w Kielcach, Warszawie i Wrocławiu.

Sieć restauracji z kuchnią japońską Sushi Bar Nigiri liczy 11 lokali franczyzowych oraz jeden własny. Ostatni punkt został uruchomiony w marcu w Gdańsku. Wielkimi kroki zbliżają się kolejne otwarcia – w sierpniu powstanie restauracja w Kielcach, we wrześniu planowane jest otwarcie na warszawskiej Woli. Jest też spora szansa, że Nigiri zawita do Wrocławia.

Zdjęcie punktu systemu Sushi Bar Nigiri

Inwestycja we własną restaurację Sushi Bar Nigiri to kwota rzędu 100-150 tys zł.

- Do końca roku chcielibyśmy mieć 16 restauracji – mówi Goretta Szymańska, właścicielka Sushi Bar Nigiri.

Według specjalistów polski segment sushi jest dość charakterystyczny - na warszawskim rynku działa ponad 300 restauracji, barów i firm cateringowych oferujących sushi, podczas gdy w pozostałej części kraju ich liczba nie przekracza 100 miejsc. Prognozy przewidują, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba punktów gastronomicznych z kuchnią japońską może się podwoić.

- Pomimo rosnącej liczby restauracji nadal jest to jedzenie stosunkowo drogie i traktowane jako luksusowe. Staramy się jednak organizować wiele promocji i zachęcić klientów do odwiedzania naszych lokali. Najczęściej oferujemy rabaty oraz dodatkowe produkty – mówi Szymańska.

Inwestycja we własną restaurację Sushi Bar Nigiri to kwota rzędu 100-150 tys zł. Koszt przystąpienia do sieci to 20 tys. zł, a opłata bieżąca to 2 tys. zł. Franczyzobiorca powinien dysponować lokalem o powierzchni od 60 do 100 m2. Restauracja może osiągnąć rentowność już po dwóch miesiącach od otwarcia.

(gum)