18.07.2011

Przysmaki dzikiego zachodu

W Warszawie została otwarta nowa restauracja Sioux.

Od początku lipca mieszkańcy Warszawy mogą posmakować jedzenia z rodem z westernów. Nowa restauracja Sioux oferuje swoim klientom przysmaki kuchni rdzennych mieszkańców prerii oraz pierwszych osadników. Lokal mieści się w ścisłym centrum przy ul. Chmielnej 35. Zajmuje dwa poziomy o łącznej powierzchni 400 m2.

Wnętrze restauracji Sioux w Warszawie.

Nazwa restauracji Sioux wywodzi się od indiańskiego plemienia Siuksów, którzy zamieszkiwali tereny Wielkich Równin. Do dziś nazywani są również Dakota, co oznacza „przyjaciele”.

Pierwsza restauracja Sioux w Polsce została otwarta w 2003 roku we Wrocławiu. Obecnie pod indiańskim logo działa 13 lokali, które cieszą się uznaniem wśród osób lubiących kulinarne eksperymenty. Znakiem rozpoznawczym restauracji Sioux stał się nie tylko klimat „western & country”, ale także oryginalne dania jak grillowane steki, aromatyczne polędwiczki oraz żeberka.

Firma R&C Union S.A. jest operatorem sieci restauracji Sioux i Fenix oraz sieci klubów muzycznych Lizard King i Fever. Firma powstała we wrześniu 2007 roku, z połączenia spółki Feniks Polska Sp. z o.o. oraz spółki Lizard Polska Sp. z o.o. Od czerwca 2008 roku spółka R&C Union jest notowana na rynku NewConnect. Strategia rozwoju firmy zakłada rozbudowę sieci w dużych oraz średnich miastach.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora