24.12.2001

Prawo farmaceutyczne do trybunału

Aptekarze chcą wykorzystać trzymiesięczne vacatio legis

Jak podaje „Puls Biznesu”, rzecznik praw obywatelskich zarzucił przed Trybunałem Konstytucyjnym, że ustawa Prawo farmaceutyczne jest sprzeczna z zasadami wolności gospodarczej i prawa dziedziczenia.

Właściciele aptek liczą, że decyzja trybunału wpłynie na zmianę tych najważniejszych zapisów. Branża jest zgodna, że ustawa ma kilka bardzo istotnych niedociągnięć, ale sektorowi nie udało się ustrzec przed wewnętrznym sporem, który już raz doprowadził do uchwalenia takiego właśnie prawa.

Właściciele aptek podzielili się na tych, którzy bronią „polskiej własności” i nie chcą dopuścić do angażowania w ten sektor zagranicznego kapitału oraz na tych, reprezentują inwestorów zachodnich zainteresowanych tworzeniem sieci aptek.

Nie czekając na werdykt TK, który prawie na pewno jedna z grup interesów aptekarskich uzna za krzywdzący, aptekarze postanowili jeszcze raz zawalczyć o lepsze prawo. Chcą wykorzystać fakt, iż wejście w życie ustawy odłożono do kwietnia.

- Zauważyliśmy, że przepis ograniczający prawo posiadania do jednej apteki przestaje podobać się nawet wielu krajowym aptekarzom. Obawiają się, że i na nich znajdzie się w przyszłości haczyk, który nie pozwoli na odnawianie koncesji na prowadzenie aptek – tłumaczy Artur Djagarov, prezes spółki Apteki Polskie, współfinansowanej prze fundusz Enterprise Investors.

Więcej: Katarzyna Kozińska, Puls Biznesu, 24-27 grudnia 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0