09.08.2011

Fuzja Emperii i Eurocashu zagrożona

Emperia odstąpiła od planów połączenia. Giganci rynku FMCG znów w klinczu.

Sprawa fuzji dwóch największych franczyzowych graczy rynku dóbr szybko zbywalnych (FMCG) elektryzuje rynek od ponad roku. W sierpniu 2010 Eurocash po raz pierwszy wystąpił z propozycją przejęcia lubelskiego konkurenta. Po wielu miesiącach negocjacji władze obu spółek doszły do porozumienia i w styczniu tego roku podpisały umowę inwestycyjną. Kiedy wydawało się, że do sfinalizowania transakcji potrzeba już tylko zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Emperia odstąpiła od uzgodnionego wcześniej porozumienia.

Artur Kawa, prezes Grupy Handlowej Emperia.

Artur Kawa, prezes Grupy Handlowej Emperia.

Zgodnie z umową inwestycyjną Eurocash miał przejąć od Emperii udziały w spółkach zajmujących się hurtową dystrybucją artykułów spożywczych (Grupa Dystrybucyjna Tradis) oraz należące do niej sieci franczyzowe. Zobowiązania miał uregulować do 15 lipca 2011 roku własnymi akcjami i gotówką o łącznej wartości ponad 926 mln zł. Tyle że, jak podała Emperia w specjalnym oświadczeniu, nie uregulował. I dlatego odstąpiła od umowy, a na dodatek wezwał Eurocash do zapłaty zryczałtowanego odszkodowania w wysokości 200 mln zł, które przysługiwało jej, gdyby kontrahent nie wywiązał się ze zobowiązań. Eurocash płacić jednak nie zamierza.

- Uważamy, że żądania Emperii są bezpodstawne, a umowa inwestycyjna dotycząca Tradisu jest wiążąca i obowiązuje dalej. Emperia przedstawiła nam cenę do zapłaty za udziały Tradisu, która została wyliczona inną metodą niż zakłada to umowa inwestycyjna, podpisana ponad pół roku temu. Umowa wskazuje jasno, że wartość bazowa transakcji to 926 mln zł i jedyny scenariusz, w którym ta wartość może się zmienić to poddanie jej korektom przez wspólnie wybranego niezależnego audytora. Każda inna metoda wyliczenia wartości transakcji jest bezpodstawna i dla nas niewiążąca – mówi Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocashu.

Eurocash nie uznał oświadczenia Emperii i jego zdaniem umowa wciąż jest wiążąca. Deklaruje też, że zamierza dołożyć starań, by fuzja doszła do skutku. W odpowiedzi na doniesienia ze spółek akcje Emperii potaniały o ponad 7 proc. Walory Eurocashu straciły ponad 1/5 wartości.

W skład Grupy Handlowej Emperia wchodzą sieci Stokrotka, Społem Tychy i Maromarket, a także franczyzowe koncepty Koliber, Euro Sklep i Milea. Eurocash jest natomiast operatorem sieci Delikatesy Centrum i abc.

(gum)