14.08.2011

Żywność z ogrodu

Zielony Loft wdraża nowy koncept sprzedażowy Slow Food & Garden, oferujący ekologiczną żywność w centrach ogrodniczych.

Zielony Loft to firma z Trójmiasta, która zajmuje się budową i unowocześnianiem obiektów handlowych o profilu ogrodniczym w całym kraju. W tego typu obiektach sieć zakłada specjalistyczne działy handlowe, np. aranżacja wnętrz zielenią, czy najnowszy, autorski projekt Slow Food & Garden - żywność ekologiczna, który jest właśnie w fazie wdrażania.

Dział sprzedaży Slow Food & Garden w centrum ogrodniczym.

Obecne powierzchnie w jakich zlokalizowane są działy Slow Food & Garden zajmują od 50 do 150 m2. W ramach sieci funkcjonują już cztery placówki partnerskie.

- Problem, który doskwiera naszej branży to sezonowość – mówi Robert Radkiewicz, wiceprezes zarządu Zielony Loft. – Staramy się temu przeciwdziałać poprzez wydłużenie okresu handlowego w punktach sezonowych. Żywność ekologiczna w centrach ogrodniczych idealnie wpisuje się w profil działalności tych placówek, a wszystko to zgodnie z mottem konceptu Slow Food & Garden - zdrowa żywność z ogrodu.

Koncept Slow Food & Garden opiera się na samodzielnie funkcjonujących sklepach i działach sprzedaży oferujących szereg artykułów spożywczych. Obecnie w ramach sieci funkcjonują cztery placówki partnerskie, które mieszczą się w centrach ogrodniczych. Najbliższe otwarcia kolejnych punktów będą miały miejsce w Bydgoszczy i Toruniu.

Wymagania wobec potencjalnego partnera uzależnione są od wielkości planowanej inwestycji. Obecne powierzchnie w jakich zlokalizowane są działy Slow Food & Garden zajmują od 50 do 150 m2. Kapitał niezbędny do rozwinięcia własnego biznesu uzależniony jest od lokalizacji i własnej wizji przedsiębiorcy. Przystąpienie do projektu Slow Food & Garden to koszt rzędu ok. 12 tys. złotych.

- W ramach pakietu franczyzowego oferujemy partnerom kompleksowe opracowanie projektu architektonicznego placówki – dodaje Robert Radkiewicz - Zajmujemy się także opracowaniem strategii marketingowej oraz zatowarowaniem punktu w wyselekcjonowane produkty. Szkolimy również pracowników w tworzeniu i prowadzeniu działu.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora