16.09.2011

Nie tylko pizza

Solo Pizza wprowadziła do menu nowy produkt – SoloTillę. Do końca roku zamierza również otworzyć kolejną pizzerię.

Solo Pizza działa na rynku od 15 lat, jednakże dopiero od trzech i pół roku oferuje współpracę na zasadzie franczyzy. Obecnie w sieci Solo jest 10 pizzerii: cztery własne i sześć franczyzowych. Pierwsza pizzeria została otwarta na ulicy Piotrkowskiej, w centrum wieczornej rozrywki Łodzian. Wszystkie własne placówki sieci mieszczą się w Łodzi, gdzie działają również dwie pizzerie franczyzowe. Pozostałe cztery lokale znajdują się w Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Bytomiu oraz w Niechorzu.

Beata Bednarek – Zielińska, właściciel sieci Solo Pizza.

Solo Pizza wchodząc do galerii handlowych zmieniła swój wizerunek. Nowy, bardziej nowoczesny wystrój już od jakiegoś czasu można zobaczyć m.in. w C.H. Galeria Łódzka, Manufaktura oraz Port Łódź w Łodzi, w C.H. Agora w Bytomiu, Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim oraz Mazovia w Płocku.

Na zdjęciu Beata Bednarek – Zielińska, właścicielka sieci Solo Pizza.

W lokalach Solo Pizza, oprócz pizzy, dostępnych jest blisko 50 rodzajów gotowych sałatek. Od dwóch lat można także samemu je komponować z ponad 30 składników i 10 sosów. Najnowszy produkt w menu sieci – SoloTilla, umożliwia klientom zawinięcie wybranej sałatki w tortillę.

– Każdy z naszych Klientów może skomponować swoją sałatkę, a następnie zawinąć ja w tortillę zwaną SoloTillą – mówi Anna Owczarek, kierownik ds. PR i marketingu sieci Solo Pizza. – Podstawą jest tortilla, którą klient może wypełnić miksem sałat, warzywami, mięsem, nabiałem, rybą oraz posypką i sosem.

Oprócz wprowadzania nowych produktów, Solo Pizza zaczęła otwierać swoje placówki w galeriach handlowych w strefie food court. W szczególności firmę interesują galerie znajdujące się na terenie miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. W Solo Pizzę trzeba zainwestować 150-200 tyś. zł. Idealny lokal ma ok. 70 m2

- Do końca roku chcemy otworzyć nowy lokal własny, zaś w przyszłym dwa franczyzowe – zapowiada Anna Owczarek. - Łącznie w fazie planowania są trzy nowe punkty. Aktualnie poszukujemy partnerów m.in. z Pomorza, Mazowsza i Dolnego Śląska.

Franczyzobiorcy otrzymują dostęp do know-how, wsparcie ze strony personelu franczyzodawcy, stałą pomoc koordynatora podczas przygotowań do otwarcia lokalu oraz przez cały okres współpracy.

- Od potencjalnych franczyzobiorców nie wymagamy doświadczenia w branży gastronomicznej, a jedynie zaangażowania i determinacji do osiągnięcia sukcesu we własnej firmie – zachęca Beata Bednarek – Zielińska, właściciel sieci Solo Pizza.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora