07.10.2011

Biznes w nazwisku

Pod marką "Anna Pikura" można prowadzić sklep z kosmetykami lub Klinikę Odnowy Kolagenowej.

Firma AP, właściciel marki "Anna Pikura", oferuje selektywne produkty kosmetyczne klasy prestige. Ceny jej kosmetyków wahają się od 200 zł do 1,5 tys. zł. Preparaty i wszystkie produkty są firmowane imieniem i nazwiskiem twórczyni marki i prezes firmy Anny Pikura, a często także jej wizerunkiem.

Salon z kosmetykami Anna Pikura we Wrocławiu.

Salony Anna Pikura znajdują się zwykle w dużych miastach, w centrum lub przy głównej ulicy.

Oferta marki obejmuje biokosmetyki, sieć ekskluzywnych Klinik Odnowy Kolagenowej (firmowe zabiegi wykonuje się według specjalnie opracowanych autorskich schematów) oraz urządzenia kosmetyczne (produkcja i dystrybucja).

Firma w obecnej postaci istnieje od sierpnia 2010 roku, jednak jej doświadczenie w branży liczy sobie już przeszło sześć lat.

– Rozpoczynaliśmy jako dystrybutor generalny kolagenu aktywnego biologicznie – wyjaśnia Anna Pikura, prezes firmy. – Przez kilka lat obserwowaliśmy jego działanie w praktyce, zatrudniając w naszych klinikach wyspecjalizowanych kosmetologów i wypracowując metody jego aplikacji. Obmyślaliśmy też koncepcję całościowego programu pielęgnacji urody od stóp do głów.

Obecnie pod marką "Anna Pikura" działa sześć salonów firmowych i Klinik Odnowy Kolagenowej (Wrocław, Warszawa Hotel Marriott, Kraków, Gdynia, Poznań i Zamość), w tym trzy we franczyzie.

- Nasze salony znajdują się zwykle w dużych miastach, w centrum, przy głównej ulicy. Nie jest to jednak sztywny wymóg – zapewnia Anna Pikura, prezes firmy. – W Poznaniu nasz lokal, otwarty w czerwcu, mieści się przy jednej z ulic wylotowych z miasta. Istotne jest to, aby w pobliżu punktu można było zaparkować samochód, aby był łatwy dojazd. Bardzo interesuje nas również uruchamianie kolejnych lokali we franczyzie w centrach handlowych.

Franczyzodawca oferuje dwie opcje współpracy. Pierwsza z nich – „Handel” – obejmuje wyłącznie sprzedaż kosmetyków, opcja druga – „Klinika Odnowy Kolagenowej” – obejmuje zarówno sprzedaż preparatów, jak i działalność usługową: wykonywanie zabiegów kosmetycznych według standardów marki.

Biorca licencji poszukuje lokalu we własnym zakresie. Wielkość salonów firmy jest zróżnicowana i waha się od 30 do 160 m2. Wymagania dla nowych lokali w opcji "Handel" to minimum 20-30 m2, w przypadku "Klinik Odnowy Kolagenowej" - co najmniej 50 m2 (w tym powierzchnia sklepu).

– Szukamy franczyzobiorców w całej Polsce jak i poza jej granicami, nie stawiamy ograniczeń co do wielkości miasta, w którym może powstać punkt – informuje prezes Anna Pikura. – W tej chwili szczególnie zależy nam na uruchomieniu naszych salonów w Łodzi, w Opolu i w Katowicach.

Kwota inwestycji w opcji "Handel" wynosi ok. 25 tys. zł netto i obejmuje: projekt wystroju wnętrza, meble, oznakowanie punktu (szyldy). Kwota inwestycji opcji Klinika Odnowy Kolagenowej waha się od 55 do 65 tys. zł netto (zależnie od tego, w jakie sprzęty będzie wyposażona klinika). W zamian franczyzobiorca otrzymuje: projekt wystroju wnętrza, meble, oznakowanie punktu oraz urządzenia kosmetyczne. Do kwoty w wybranej opcji należy jeszcze doliczyć ok. 10 tys. zł netto na zatowarowanie.

Franczyzobiorca korzysta z przedsięwzięć marketingowych firmy, obejmujących reklamę jego punktu w prasie ogólnopolskiej oraz na stronie internetowej franczyzodawcy z podaniem adresu i numeru telefonu punktu oraz udział w wybranych przez firmę targach i imprezach branżowych, podczas których rozdawane są materiały reklamowe z adresami punktów. Dodatkowo firma oferuje cykl specjalistycznych szkoleń poświęconych jej produktom i urządzeniom kosmetycznym, doradztwo w wyborze lokalizacji, pomoc przy uruchomieniu punktu i stałe wsparcie podczas jego działalności oraz wspólne akcje marketingowe. Szacowany okres zwrotu inwestycji to 6–12 miesięcy.

(awh)