03.10.2011

Partner idealny poszukiwany

Rekrutacja we franczyzie nie jest jednokierunkowym procesem oceny. Tu, jak w związku, liczy się zdanie obu stron - przekonuje Michał Wiśniewski z PROFIT system.

Jak wygląda proces rekrutacji we franczyzie?
Jest to najczęściej proces kilkuetapowy. Zwykle rozpoczyna się zdalnie, od wymiany informacji mailem bądź telefonicznie. Po wstępnej weryfikacji strony mogą ocenić czy spełniają podstawowe kryteria i, co najważniejsze, czy są nadal zainteresowane współpracą. Kolejnym krokiem jest spotkanie informacyjne, na którym omawiane są warunki oraz obustronne oczekiwania związane z przystąpieniem do sieci. Spotkanie ma także aspekt psychologiczny. Pozwala stwierdzić, czy potencjalni partnerzy nadają na tych samych falach i czy dobrze się rozumieją. To ważne, jeśli chodzi o wieloletnią współpracę.

Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie firmy PROFIT system.

Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie firmy PROFIT system.

Na co zwrócić uwagę podczas takiego spotkania?
Należy pamiętać, że zawsze istnieje pewien zestaw cech pożądanych. Dla przykładu idealny franczyzodawca powinien mieć przygotowany pakiet franczyzowy i profesjonalne materiały informacyjne. Jest gotowy przedstawić umowę i dokładnie wie, kogo szuka. Biorca natomiast jest przedsiębiorczy, ale potrafi podporządkować się ogólnie obowiązującym zasadom. Aby rzetelnie ocenić drugą stronę najlepiej mieć skalę porównawczą. Dobrą okazją mogą być wydarzenia branżowe, takie jak Targi Franczyzy, w których udział bierze wielu wystawców, a stoiska odwiedzają ludzie, którzy często dopiero zastanawiają się nad własnym biznesem.

Czy spotkania w trakcie takich wydarzeń przekładają się na dalszą współpracę?
Zdecydowanie tak. Na targach wystawiają się firmy, które są realnie zainteresowane pozyskaniem nowych partnerów do współpracy. Tu mają znacznie większą szansę na spotkanie osób, które do tej pory z różnych powodów nie dotarły do informacji o ich systemie. Natomiast dla franczyzobiorców to przede wszystkim możliwość porównania konkurencyjnych franczyz z tej samej branży w jednym miejscu. Obie strony korzystają i oszczędzają czas jaki musiałyby poświęcić na zorganizowanie takiej liczby indywidualnych spotkań, dlatego traktują je bardzo poważnie.

(kb)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0