15.11.2011

Biznes na deser

Gastromall, właściciel sieci restauracji Olimp i kawiarni Frappe Point, uruchomił pierwszą lodziarnie Lovit.

Pierwsza lodziarnia Lovit powstała w centrum handlowym Futura Park pod Krakowem. W jej ofercie znajduje się 12 smaków lodów, gofry oraz kawa. Punkty Lovit będą otwierane w formie wysp w galeriach handlowych. Gastromall, właściciel marki, zapowiada rozwój nie tylko najnowszego konceptu, ale również innych sieci należących do grupy: kawiarni Frappe Point (aktualnie 6 lokali) i restauracji Olimp z samoobsługowym systemem sprzedaży posiłków na wagę (obecnie 12 placówek).

Samoobsługowa restauracja Olimp.

Większą część powierzchni restauracji Olimp zajmuje zaplecze kuchenne.

Gastromall ma już podpisane umowy franczyzowe na otwarcie kolejnych placówek Olimp: w Kielcach oraz Rzeszowie. Trwa także rekrutacja franczyzobiorców do prowadzenia restauracji Olimp w powstającym CH Europa Centralna w Gliwicach. Firma planuje również rozwój zaplecza gastronomicznego dla sieci.

– Pozyskaliśmy dofinansowanie z funduszy unijnych na trzy projekty – mówi Piotr Niemiec, właściciel firmy Gastromall. – Dzięki temu będziemy mogli wyodrębnić w naszej firmie dział z żywnością specjalną tj. dietetyczną, bezglutenową, niskotłuszczową, a także prozdrowotną.

Otwierając własną restaurację Olimp trzeba być przygotowanym na wydatek 180 tys. zł na zakup sprzętu i wyposażenie placówki. Do tej kwoty należy doliczyć koszty adaptacji lokalu, w którego wyszukiwaniu pomaga firma Gastromall. Placówka powinna mieć co najmniej 150 m2 powierzchni, z czego ok. 90 m2 zajmie kuchnia, a pozostałe 60 m2 pozostaje do zagospodarowania sali. Franczyzodawca pomaga również w uzyskaniu dotacji unijnych na rozwój własnego biznesu.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora