Podpałkę do grilla K-Lumet wytwarzają osoby niepełnosprawne umysłowo. Koncept ma zapewnić nie tylko zysk, ale przede wszystkim stabilne miejsca pracy.
Poniedziałek
14.11.2011
Poprzez franczyzę można popularyzować nie tylko dochodowe biznesy, ale również działalność aktywizującą osoby niepełnosprawne.
 

Pomysł na popularyzowanie działalności pożytecznej społecznie poprzez franczyzę przywędrował do nas z zachodu Europy - w Niemczech funkcjonuje sieć supermarketów CAP, zaś w Szwajcarii, Niemczech i Belgii rozwijana jest sieć producentów podpałki K-Lumet. Do Polski podpałka K-Lumet dotarła dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Jarosławia. Stowarzyszenie posiada wyłączne prawa do jej produkcji i sprzedaży na terenie naszego kraju oraz możliwość budowania sieci poprzez odsprzedaż innym zainteresowanym części praw do produkcji. K-Lumet powstaje aktualnie w Jarosławiu, Starych Oleszycach i Krośnie. Ponadto prowadzone są zaawansowane rozmowy z trzema organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Warmii i Mazur.

- Na korzyść tego konceptu przemawia technologia wytwarzania podpałki, jej walory ekologiczne (powstaje z resztek drewna żywicznego, tekturowych rolek po papierze toaletowym, wosku pochodzącego ze zbiórek publicznych resztek świec) i praktyczne (łatwość użycia i gwarantowana skuteczność) oraz fakt, że w procesie produkcyjnym mogą uczestniczyć nawet osoby z dużym stopniem niepełnosprawności. Dzięki przemyślanej koncepcji sieć franczyzowa z powodzenie została wprowadzona przez organizacje społeczne w Niemczech oraz Belgii - opowiada Mariusz Mituś, przewodniczący zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu.

Podjęcie produkcji nie wymaga od potencjalnego partnera dużych nakładów. Każdy z członków sieci producentów podpałki może wprowadzać swoje udoskonalenia, współtworzyć i rozwijać wyrób pod wspólną marką wpływając na dalszy rozwój idei. Wyrób podlega ochronie patentowej w Europie.

- Ogólne założenia franczyzy społecznej nie różnią się co do zasady od franczyzy rozumianej sensu stricte, przyświecają im natomiast zupełnie inne cele. Zadaniem franczyzy społecznej jest zwalczanie nierówności poprzez tworzenie stabilnych miejsc pracy dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym - wyjaśnia Mariusz Mituś. - Oczywiście istotą działalności każdego przedsiębiorstwa jest dostarczenie na rynek użytecznych dóbr i usług. Podobnie jest w przypadku naszego Stowarzyszenia, ale działalność ta nie jest ukierunkowana na osiągnięcie zysku, bo o wiele ważniejsza jest jej społeczna wartość, w tym przypadku zaktywizowanie osób niepełnosprawnych umysłowo.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.