14.11.2011

Integracja przez szkolenie

O sprzedaży szkoleń i wyjazdów integracyjnych opowiada Kamil Kita, prezes zarządu Lauren Peso Polska S.A.

Kim są najczęściej klienci franczyzobiorców Lauren Peso Polska? Jakich tematów szkoleń oczekują uczestnicy?
Firma przygotowała pakiet szkoleń z zakresu rozwoju osobistego skierowany do klientów indywidualnych pod nazwą KnowBox. Wśród tematów szkoleń znajdują się m.in. kreatywność, pewność siebie, radzenie sobie ze stresem i wystąpienia publiczne. KnowBox łączy w sobie cechy produktu i usługi, jest cenowo dostosowany do szerokiego grona odbiorców. Charakterystyczna forma „biletu na szkolenie” zachęca do wykorzystania go jako prezentu. Szkolenia zamknięte dedykowane dla zespołu pracowników jednej firmy oferowane są firmom z sektora MSP, jak również dużym przedsiębiorstwom. Zarządzający dostrzegają potrzebę inwestowania w pracowników. Branża, mimo trudnej sytuacji finansowej beneficjentów szkoleń, systematycznie się rozwija.

Kamil Kita, prezes Lauren Peso Polska w trakcie debiutu spółki na giełdzie

Kamil Kita, prezes zarządu Lauren Peso Polska S.A. (po lewej), w trakcie debiutu spółki na giełdzie

Jak różnią się od siebie rynki poszczególnych miast?
Każde miasto jest inne, ma swoją specyfikę. Poznań, Szczecin i Kraków są ośrodkami świetnie rozwiniętymi gospodarczo, gdzie można dotrzeć z ofertą szkoleniową do wielu prężnie działających przedsiębiorstw. Trochę inaczej sytuacja wygląda w Białymstoku, Kielcach i Rzeszowie – tam dostrzec można dynamiczny rozwój rynków dzięki wykorzystaniu unijnych funduszy.

W jaki sposób firmy szkoleniowe mogą realizować swoje usługi w zakresie organizowania wyjazdów integracyjnych?
Integracja organizowana przez Lauren Peso Polska odbywa się w formie aktywności na powietrzu. Szkolenie połączone jest z eventem, podczas którego wymaga się od uczestników pracy w grupach. Podczas wyjazdów pracowniczych, tematycznych spotkań i eskapad, nasi trenerzy pracują nad budowaniem zespołu, rozwojem umiejętności komunikowania się i zarządzaniem w grupie i motywacją pracowników. Przez zabawę, wspólne wyzwania, gry, przygodę, elementy sportów ekstremalnych i zadań survivalowych rozwijamy, niezbędną w przestrzeni zawodowej, integrację zespołu. W naszej ofercie można znaleźć m.in.: wyjazdy połączone z aktywnym wypoczynkiem, szkolenia pod żaglami, pikniki i festyny firmowe, czy gry miejskie.

Rozmawiał (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0