Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i rozwoju PUHIT S.A.
Poniedziałek
28.11.2011
O tym, czy w Polsce opłaca się otwierać hotele opowiada Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i rozwoju PUHIT S.A.
 

Po dołączeniu hotelu Felix do sieci Best Western odnotowaliście 8 proc. wzrost klientów z zagranicy. Czy odbyło się to kosztem odwiedzających hotel rodaków?
Tutaj nie działa zasada coś za coś. Poprzez przyłączenie do sieci i podniesienie standardu uzyskaliśmy dostęp do dodatkowej puli potencjalnych klientów, która była wcześniej poza naszym zasięgiem. Zmiany nie były wprowadzane radykalnie, lecz ewolucyjnie, dzięki czemu klienci mogli przyzwyczaić się do nowego poziomu.

Jak zasobnym portfelem musi dysponować przedsiębiorca, by przyłączyć swój hotel do międzynarodowej sieci?
Jest to zazwyczaj bardzo duża inwestycja. Obiekt musi spełniać szereg wymogów takich jak jakość wykończeń, wielkość pokoi czy ich wyposażenie. Przygotowanie warszawskiego hotelu Portos, który dołączył do Best Western przed hotelem Felix, kosztowało niemal 15 mln zł. Renowacja każdego piętra pochłonęła prawie milion zł, a do tego doszły koszty odnowienia elewacji i restauracji.

Kiedy poniesione koszty się zwrócą?
W hotelarstwie potrzeba dużo cierpliwości. Jeśli inwestycja zwraca się w przeciągu 8 lat jest to niewątpliwy sukces. Liczymy, że w przypadku hotelu Portos będzie to 10 do 12 lat. Bardzo ważne w tym czasie jest skuteczne zarządzanie obiektem.

Czy w Polsce opłaca się teraz otworzyć hotel?
Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Konkurencja jest duża, a rynek hotelarski w Polsce jest płytki. Gdy pojawia się nowy hotel burzy lokalną równowagę i podaż staje się większa niż popyt. Sytuacja normuje się mniej więcej po dwóch latach. Daleko nam jeszcze do zachodniej Europy, gdzie społeczeństwo jest bardziej mobilne i współczynnik konsumpcji usług hotelowych jest kilka razy wyższy niż w Polsce.

Rozmawiał (boa)


POPULARNE NA FORUM

wirtualny adres

Hej, planuje zalozyc firme ale nie chcialabym jeszcze wynajmowac siedziby i wydawac na to gory pieniedzy, trafilam na takie rozwiazanie...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Gdzie kupić meble do warsztatu?

jak chodzi o meblach ogrodowych to ten producent na pewno przyda https://zumm.pl/

57 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Biznes dla wygodnych

Najlepsze Tabletki na Trądzik

13 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach

Szukam betatesterów do nowego programu do wypożyczalni samochodów . Doskonała okazja by poznać bezpłatnie program do prowadzenia wypożyczalni. szczegóły na xevoss eu

46 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Import używanych maszyn rolniczych z Niemiec

Jak sądzicie czy import używanych maszyn z Niemiec to możliwie zyskowny biznes? Ryzyko jest ograniczone, bo możemy sprowadzać praktycznie na zamówienie, a wg ogłoszeń...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes dla wygodnych

moja strona internetowa - recenzjefarmaceuty.pl

13 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Biznes dla wygodnych

Wygodny to jak sprzedaż idzie, ja myślałem raczej zainwestować w punkty usługowe tego typu: Hardy Multiserwis

13 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach

Masz rację Mariuss ,Wulkanizacja Poznań, te dwa słowa ciężko pogodzić. Trzeba uważać na każdym kroku żeby urząd skarbowy nie przyczepił się do Ciebie. Mimo...

46 wypowiedzi
ostatnia 06.07.2018