28.11.2011

Nie coś za coś, tylko in plus

O tym, czy w Polsce opłaca się otwierać hotele opowiada Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i rozwoju PUHIT S.A.

Po dołączeniu hotelu Felix do sieci Best Western odnotowaliście 8 proc. wzrost klientów z zagranicy. Czy odbyło się to kosztem odwiedzających hotel rodaków?
Tutaj nie działa zasada coś za coś. Poprzez przyłączenie do sieci i podniesienie standardu uzyskaliśmy dostęp do dodatkowej puli potencjalnych klientów, która była wcześniej poza naszym zasięgiem. Zmiany nie były wprowadzane radykalnie, lecz ewolucyjnie, dzięki czemu klienci mogli przyzwyczaić się do nowego poziomu.

Andrzej Wójcik, Wiceprezes Zarządu ds. sprzedaży i rozwoju PUHIT S.A.

Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i rozwoju PUHIT S.A.

Jak zasobnym portfelem musi dysponować przedsiębiorca, by przyłączyć swój hotel do międzynarodowej sieci?
Jest to zazwyczaj bardzo duża inwestycja. Obiekt musi spełniać szereg wymogów takich jak jakość wykończeń, wielkość pokoi czy ich wyposażenie. Przygotowanie warszawskiego hotelu Portos, który dołączył do Best Western przed hotelem Felix, kosztowało niemal 15 mln zł. Renowacja każdego piętra pochłonęła prawie milion zł, a do tego doszły koszty odnowienia elewacji i restauracji.

Kiedy poniesione koszty się zwrócą?
W hotelarstwie potrzeba dużo cierpliwości. Jeśli inwestycja zwraca się w przeciągu 8 lat jest to niewątpliwy sukces. Liczymy, że w przypadku hotelu Portos będzie to 10 do 12 lat. Bardzo ważne w tym czasie jest skuteczne zarządzanie obiektem.

Czy w Polsce opłaca się teraz otworzyć hotel?
Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Konkurencja jest duża, a rynek hotelarski w Polsce jest płytki. Gdy pojawia się nowy hotel burzy lokalną równowagę i podaż staje się większa niż popyt. Sytuacja normuje się mniej więcej po dwóch latach. Daleko nam jeszcze do zachodniej Europy, gdzie społeczeństwo jest bardziej mobilne i współczynnik konsumpcji usług hotelowych jest kilka razy wyższy niż w Polsce.

Rozmawiał (boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0