28.11.2011

Biznes pod napięciem

Uwolnienie cen energii elektrycznej stworzyło rynek dla firm pośredniczących w jej sprzedaży.

Energomix funkcjonuje na rynku od maja 2010 roku. Firma jest niezależnym brokerem energetycznym i zajmuje się doradztwem w zakresie redukcji kosztów energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz instytucji publicznych. Energomix jest autoryzowanym partnerem czołowych dostawców energii w Polsce. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie, ale sieć jej 150 konsultantów oplata już cały kraj.

Marek Umiński, specjalista ds. energii elektrycznej w firmie Energomix.

Energomix posiada 150 partnerów, którzy pomagają obniżyć ceny energii elektrycznej klientom w całej Polsce.

- Najważniejszym momentem dla naszej branży było uwolnienie cen energii elektrycznej, które miało miejsce w 2007 roku. Przełomem był jednak rok 2009, kiedy zmiana sprzedawcy energii nabrała tempa - mówi Michał Suska, prezes zarządu Energomix.

- Ciągle nie jesteśmy przyzwyczajeni do zmiany dostawcy energii. Na taki krok decyduje się w Polsce zaledwie 1 proc. odbiorców, podczas gdy w innych krajach, gdzie liberalizacja rynku energii nastąpiła wcześniej, co roku dostawcę energii zmienia kilkadziesiąt procent odbiorców - dodaje Suska. - Teraz, gdy ceny energii bardzo szybko rosną, spodziewamy się jeszcze większego zainteresowania naszymi usługami. Zamierzamy również zaistnieć na rynku gazu, gdy nastąpi uwolnienie jego cen.

Przystąpienie do sieci rozwijanej przez Energomix nie wiąże się z żadnymi opłatami. Przyszły partner sieci musi jedynie przejść obowiązkowe szkolenie, które odbywa się w warszawskiej siedzibie firmy. Konsultant musi mieć komputer z dostępem do internetu oraz telefon. Dobrze, jeśli posiada własny samochód. Franczyzobiorcy uczestniczą w bezpłatnym szkoleniu, wstępnym oraz szkoleniach odbywających się już w trakcie współpracy. Energomix zapewnia również wsparcie promocyjne i marketingowe. Partnerzy mogą budować własną strukturę sprzedażową.

(mak)