23.01.2002

Kmart bankrutuje

Drugi co do wielkości sprzedawca detaliczny USA bankrutuje

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Kmart – sieć 2,1 tys. sklepów w 50 stanach USA – złożył 22 stycznia w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

To największy w historii USA przypadek bankructwa masowego sprzedawcy detalicznego. Sam Kmart w ostatnimraporcie finansowym wycenił swe nieruchomości, magazyny i zapasy na 17 mld dol.

Kmart padł ofiarą spowolnienia gospodarki w czwartym kwartale ub. r. Chociaż wiele sieci m.in. Amazon, zanotowały zaskakująco dobrą sprzedaż. Firma wpadła w kłopoty także na skutek złego zarządzania. Kmart zrezygnował m.in. z wysyłania zniżkowych kuponów z niedzielnym wydaniem gazet. Jego najwięksi rywale m.in. Wal-Mart, zwiększył w tym czasie ich liczbę. Gdy Kmart zanotował w grudniu spadek sprzedaży o 1 proc., Wal-Mart zwiększył ją w tym samym czasie aż o 8 proc.

Kilka lat temu Kmart zawarł ekskluzywną umowę na sprzedaż produktów koncernu Martha Stewart Living Omnimedia. Martha Stewart – najbardziej znana Amerykanka polskiego pochodzenia – stworzyła cały styl życia dla setek tysięcy amerykańskich gospodyń domowych. Jej imperium trafiło kilka lat temu na giełdę, choć teraz jego przyszłość wraz z bankructwem Kmart jest poważnie zagrożona.

Więcej: Bartosz Węglarczyk, Gazeta Wyborcza, 23 stycznia 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0