01.12.2011

Agencja za 50 tys. zł

Metrohouse chce podwoić liczbę franczyzowych biur nieruchomości. Realizacja planu zależy m.in. od tego, ilu niezrzeszonych agentów przyłączy się do sieci.

Spośród 53 zespołów handlowych działających w sieci Metrohouse & Partnerzy 28 funkcjonuje na zasadzie franczyzy, zaś pozostałe 25 to punkty własne. Spółka powstała w wyniku połączenia Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości, zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży, kupnie oraz wynajmie nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Firma jest obecna w 10 województwach w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, a już wkrótce powiększy swój zasięg o nowe lokalizacje: Kalisz, Lublin, Częstochowę. Na początku 2012 powstaną natomiast biura w Białymstoku, Szczecinie i Rzeszowie.

Otwarcie placówki Metrohouse w Krakowie, przecięcie wstęgi

Rozwój przez franczyzę firma Metrohouse (wtedy jeszcze bez udziału spółki Partnerzy Nieruchomości) rozpoczęła w 2008 roku.

- W przyszłym roku planujemy podwoić liczbę punktów franczyzowych. Od naszych partnerów oczekujemy zaangażowania, motywacji, doświadczenia w zarządzaniu zespołem oraz kapitału niezbędnego do uruchomienia biznesu, który wynosi ok. 50 tys. zł. Środki te pokryją opłatę licencyjną (15 tys. zł), wyposażenie biura i rezerwę finansową na pierwszy okres działalności firmy – wymienia Dorota Gierach-Nowak, dyrektor działu franczyzy Metrohouse & Partnerzy SA.

Optymalna wielkość biura to 60 m2. Pożądane są lokale, które mieszczą się na parterze budynku znajdującego się przy ruchliwym ciągu komunikacyjnym. Biuro może również być otwarte w formie „wyspy” w galerii handlowej. Franczyzodawca gwarantuje dostęp do systemu CRM, szkolenia, wizualizację wewnętrzną i zewnętrzną lokalu. Metrohouse pobiera comiesięczną opłatę franczyzową na poziomie 8 proc. obrotu. Szacowany okres zwrotu inwestycji wynosi jeden rok.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0