08.12.2011

Paczkomatem na Litwę

Główny konkurent Poczty Polskiej umacnia się za granicą. U naszych wschodnich zainwestował już prawie milion euro.

Po Estonii, Rosji, Hiszpanii, Cyprze, Arabii Saudyjskiej i Chile grupa Integer.pl, dostawca i operator paczkomatów InPost wzięła na celownik Litwę. Na mocy kontraktu z Eesti Post, estońską pocztą publiczną, w pierwszej połowie roku InPost uruchomił już 38 paczkomatów, inwestując 950 tys. euro. W 2012 roku na Litwie stanie dodatkowe 35 urządzeń pocztowych.

Placówka franczyzowa InPost. Fot. Integer.pl

Grupa Integer.pl chce w ciągu 4 lat uruchomić 16 tys. paczkomatów w całej Europie.

Zdaniem Rafała Brzoski, szefa grupy Integer.pl, litewski rynek ma spory potencjał w kontekście usług pocztowych.

- Aktualnie dopiero około 8 proc. Litwinów robi zakupy w internecie, porównując do 13 proc. Estończyków i ponad 20 proc. Polaków. Te rynki mają przed sobą najlepszy, bo najbardziej wzrostowy okres, stąd decyzja, by wejść z Paczkomatami InPost do tych krajów jak najszybciej. Zakładamy, że popularność e-zakupów powinna rosnąć - zarówno w Estonii, jak i na Litwie - nieprzerwanie przez najbliższe 3-4 lata o około 13-18 proc. – przewiduje Brzoska. - Należy przy tym pamiętać, że wyedukowanie społeczeństwa w zakresie zupełnie nowych form nadawania i odbierania przesyłek jest trudne i czasochłonne, więc wejście do tych krajów już w tym i na początku 2012 roku uważamy za strategiczną decyzję.

Grupa Integer.pl chce w ciągu 4 lat uruchomić 16 tys. paczkomatów w całej Europie. Na inwestycję przeznaczy 350 mln euro. Zdaniem zarządu tyle wystarczy, by uczynić InPost numerem 1 na rynku.

- Chcemy być liderem międzynarodowego rynku pod względem dostępności i zasięgu urządzeń do nadawania i odbierania przesyłek. Jesteśmy przekonani, że tak dynamiczna ekspansja pozwoli nam uzyskać tę pozycję w ciągu najbliższych 4 lat – zapowiada Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

Szacowane przychody Grupy Integer.pl z projektów zagranicznych mogą wynieść do 2013 roku około 20-40 mln euro rocznie.

InPost jest prywatnym operatorem pocztowym działającym już na terenie 150 miast Polski. Za pośrednictwem jego paczkomatów oraz placówek pocztowych doręczane jest ok. 2 mln przesyłek miesięcznie. Inwestycja we franczyzowy punkt sieci waha się od 1 do 10 tys. zł, w zależności od lokalizacji i wielkości lokalu.

(gum)