23.01.2012

Sfinks na szybko

Trwają testy nowego formatu restauracji Sphinx i Wook. Jeśli się przyjmą, trafią w ręce franczyzobiorców.

Rozwój sieci placówek jest jednym z najważniejszych zadań, jakie Sfinks stawia sobie na ten rok. Nowe restauracje mają pojawić się na rynku już w pierwszym kwartale 2012 roku i w większości będą to lokale prowadzone przez franczyzobiorców. Powiększenie sieci sfinansowane zostanie ze środków pozyskanych z emisji akcji. Na rozbudowę sieci rozwijanych przez Sfinksa pozytywny wpływ będzie miała również ugoda, jaką spółka zawarła z bankami w sprawie spłaty swoich zobowiązań.

Kucharz w restauracji WOOK.

Obecnie w Polsce działa dziewięć restauracji Wook. Oprócz Warszawy znajdują się one w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku oraz na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu, Kłodzku i Legnicy.

- Oprócz rozwoju działających już konceptów prowadzimy również testy rynkowe nowego formatu restauracji z segmentu fast casual dining. W ramach pilotażu działa pięć placówek typu express, które w przyszłości trafią również do franczyzobiorców - mówi Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska. - Teraz naszą uwagę skupiamy na sieci Chłopskie Jadło, dla której przygotowujemy nową strategię rozwoju.

Spółka Sfinks Polska została powołana do życia w 1999 r., aby umożliwić szybki rozwój sieci restauracji Sphinx. Pierwsza restauracja Sphinx powstała w 1995 r. w Łodzi. Na przestrzeni lat sieć zarządzana przez Sfinksa rozrosła się do 115 restauracji Sphinx, Wook i Chłopskie Jadło, działających w Polsce i za granicą.

(mak)