25.01.2012

O kryzysie mowy nie ma

Deweloperzy oddają do użytku coraz mniej mieszkań, ale pośrednicy Północ Nieruchomości na brak pracy nie narzekają.

Ostatnie lata na rynku nieruchomości mieszkaniowych upływają pod znakiem spadków cen. Mieszkania tanieją zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jak wynika z raportu Emmersona w ciągu dwóch ostatnich lat ceny nowych lokali spadły w Warszawie o 7,5 proc., w Krakowie o 11,5 proc., a we Wrocławiu o 12,4 proc. Od 2007 roku zmniejsza się liczba wydanych pozwoleń na budowę, a do użytku oddawanych jest coraz mniej mieszkań. I choć deweloperzy nie mają zbyt wielu powodów do zadowolenia, to pośrednicy w obrocie nieruchomościami o kryzysie nie chcą słyszeć.

Biuro nieruchomości Północ.

W 2011 roku operator sieci Północ Nieruchomości chce otworzyć pięć nowych biur.

- Pomimo zawirowań w europejskiej gospodarce, w tym również na polskich rynkach finansowych, w roku 2011 pod szyldem Północ Nieruchomości otwarto 11 nowych placówek franczyzowych. Wartość transakcji obsługiwanych przez sieć wzrosła o 21 proc. w stosunku do roku 2010 – mówi Piotr Sumara, prezes notowanej na New Connect spółki Północ Nieruchomości.

W pierwszym kwartale sieć ma powiększyć się o pięć nowych biur, a cały rok 2012 zamknąć liczbą 50 placówek.

Optymizmem tryskają też analitycy portalu RynekPierwotny.com. Ich zdaniem przypisywanie polskiej gospodarce miana „zielonej wyspy” znajduje pełne uzasadnienie w kondycji krajowego rynku nieruchomości.

- Tendencja spadkowa ma bowiem od 3 lat wymiar tak symboliczny, że bez ryzyka jakiegokolwiek przekłamania możemy mówić raczej o stanie względnej stabilizacji. Z wieloletnich doświadczeń rynków rozwiniętych wynika, że średni czas trwania korekty po okresie tego rodzaju boomu, jaki polski rynek nieruchomości przeżywał w latach 2003-2008 wynosi średnio od 5 do 6 lat. Dziś już wiemy, że czas trwania fazy wzrostowej cyklu rynkowego zamknął się w podobnym przedziale czasu (lata 2002-2007 – przyp. red.) - twierdzą specjaliści.

Ich zdaniem, przesilenia na rynku można spodziewać się w II-III kwartale 2013 roku.

(gum)