W 2012 roku McDonald’s obchodzi 20-lecie obecności w Polsce. Z tej okazji wygospodarował rekordowe środki na marketing. Przed Euro 2012 wyda na reklamę kilkanaście milionów złotych.
Poniedziałek
06.02.2012
McDonald’s jest zadowolony z otwarcia restauracji w Carrefourze, ale powtórki na razie nie planuje.
 

- Carrefour to solidny partner, jednak nasza umowa, którą zrealizowaliśmy dotyczyła wyłącznie placówki McDonald's w ich lokalizacji w Centrum Handlowym Arkadia, gdzie zresztą i tak planowaliśmy uruchomić drugą restaurację - w standardowym formacie. Na razie nie rozmawiamy o kolejnych otwarciach w ramach tej współpracy – mówi Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald's Polska.

Polski oddział sieci „złotych łuków” przygląda się wynikom działającej od grudnia placówki. Nieoficjalnie wiadomo, że notowane przez nią obroty satysfakcjonują operatora. W 2012 roku McDonald's zamierza w tym roku podtrzymać dynamikę wzrostu z poprzednich lat. Przybyć może więc o ok. 20 nowych restauracji.

- Oficjalnie nigdy nie podajemy informacji na temat liczby planowanych otwarć. Poza tym o wiele większe znaczenie z punktu widzenia oceny biznesu mają generowane przychody i zysk operacyjny firmy niż sama wielkość sieci - dodaje Kłapa.

Na ich przyrost McDonald's Polska narzekać nie może, bo jego przychody powiększają się co roku w tempie kilku procent. Rośnie też udział franczyzy w strukturze własnościowej sieci. Od grudnia 2011 roku restauracje prowadzone w Polsce przez niezależnych przedsiębiorców na podstawie umowy franczyzowej stanowią już ponad połowę wszystkich obiektów. Ich procent będzie sukcesywnie powiększany w kolejnych latach. Aktualnie 53 licencjobiorców prowadzi 143 restauracje McDonald’s. Rekordziści mają ich po sześć.

McDonald's obchodzi właśnie 20-lecie działalności na polskim rynku. Firma wygospodarował w swoim budżecie rekordowe środki na marketing. Na samą komunikację związaną z Euro 2012 przeznaczy kilkanaście milionów złotych. Twarzą kampanii sieci przed mistrzostwami ma być Jakub Błaszczykowski, kapitan reprezentacji Biało-Czerwonych.

(gum)