W drugiej połowie stycznia Carrefour ogłosił, że zysk za 2011 r. będzie niższy o 15-20 proc. rok do roku ze względu na mniejszą sprzedaż w sklepach.
Wtorek
07.02.2012
Carrefour odnotował spadek sprzedaży. Zarząd spółki wyciągnął konsekwencje.
 

Lars Olofsson pełnił funkcję prezesa francuskiej spółki od stycznia 2009 roku. W ciągu minionych trzech lat wartość rynkowa międzynarodowej sieci detalicznej spadła o około 7 mld euro. Na osłabienie kondycji firmy wpłynęły m.in. plany restrukturyzacji największych placówek w Europie i spadek sprzedaży na rynku francuskim. Zdaniem ekspertów z firmy badawczej Planet Retail, Carrefour za panowania Oloffsona skupił się na kosztownych przebudowach obiektów zamiast rozwijać alternatywne dla sklepów wielkopowierzchniowych kanały sprzedaży (np. sklep internetowy z odbiorem w placówce stacjonarnej).

W drugiej połowie stycznia Carrefour ogłosił, że zysk za 2011 r. będzie niższy o 15-20 proc. rok do roku ze względu na mniejszą sprzedaż w Europie i Azji.

Na początku lutego br. zarząd spółki zdecydował się odwołać dotychczasowego szefa korporacji i na jego miejsce powołał Georgesa Plassata. Plassat w latach 90. był prezesem spółki zarządzającej francuską siecią supermarketów Casino, kierował hiszpańskim oddziałem Carrefoura, a przez ostatnie 11 lat kierował spółką Vivarte, dystrybutorem obuwia. W kwietniu dołączy do Carrefoura jako dyrektor ds. operacyjnych, a w czerwcu po zgromadzeniu udziałowców oficjalnie przejmie fotel prezesa. Co postanowi nowy szef i jak jego decyzje przełożą się m.in. na polski oddział sieci? Na razie nie wiadomo. Jednym z pierwszych zadań Plassata będzie najprawdopodobniej opracowanie nowej strategii dla całej grupy.

(awh)