Polacy wciąż chcą do Grecji i Egiptu

Od początku roku otworzyliśmy już dwa lokale i łącznie mamy ich 17. Nie chciałbym przeszacować naszych możliwości wzrostu, ale myślę, że w ciągu następnych jedenastu miesięcy sieć powiększy się o 20 biur podróży.
Damian Ozga, prezes zarządu My Travel
Poniedziałek
13.02.2012
O preferencjach turystycznych Polaków i trudnej sztuce doboru franczyzobiorców opowiada Damian Ozga, prezes zarządu My Travel.
 

Ubiegły rok My Travel planował zamknąć liczbą 40 placówek. Udało się?
Zrezygnowaliśmy z tak agresywnej ekspansji, bo zależało nam na starannym doborze partnerów. Nie wszystkie zgłaszające się do nas osoby przedstawiały realne biznes plany, a spora część zamierzała otwierać biura w lokalizacjach, które z naszego punktu widzenia nie byłyby rentowne. Chcemy otwierać biura My Travel w miejscach, gdzie nie będą narażone na bezpośrednią konkurencję ze strony innych graczy rynkowych. Interesują nas duże osiedla, gdzie nie ma wielu tego typu punktów, a jednocześnie jest szansa dotarcia do znacznej grupy klientów. Za atrakcyjne lokalizacje uznajemy też placówki w centrach handlowych, choć te oczywiście wiążą się z koniecznością opłacania wyższych czynszów.

Jak na koniunkturę w branży turystycznej wpływają napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie i krajach arabskich?
Paradoksalnie, ostatni rok był dla branży bardzo dobry, a jej wyniki w lipcu i sierpniu okazały się wręcz rekordowe. Poza niszowymi przypadkami żaden liczący się operator nie zniknął z rynku. Napięcia w krajach arabskich przełożyły się na spadki cen sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Kraje takie jak Egipt musiały zaproponować turystom korzystniejsze oferty, żeby zatrzymać ich przy sobie. Taniały też oferty takich destynacji, jak Teneryfa czy Dominikana.

Gdzie zatem Polacy najchętniej spędzają urlopy?
Od kilku lat preferencje wyjazdowe Polaków pozostają raczej niezmienne – najpopularniejsze są Turcja, Tunezja i Egipt. Coraz większym powodzeniem u turystów cieszą się też Wyspy Kanaryjskie. Chętnie jeździmy również do Grecji, mimo że i tam dochodziło w ostatnim czasie do zamieszek.

Jakie korzyści może odnieść przedsiębiorca z branży turystycznej przystępujący do sieci franczyzowej?
Przede wszystkim korzysta z doświadczenia licencjodawcy. My szkolimy zarówno partnerów, jak i pracowników biur. Przekazujemy nie tylko know-how dotyczący prowadzenia biznesu, ale i wiedzę zebraną podczas organizowanych przez nas wyjazdów studyjnych. Ponadto jako franczyzodawca bierzemy na siebie księgowość i biurokrację. Dzięki temu partner może skupić się na sprzedaży ofert. Wchodząc do sieci franczyzobiorca otrzymuje również wsparcie marketingowe i możliwość uczestniczenia w zintegrowanych kampaniach reklamowych.

Rozmawiał (gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Noclegi dla firm - czy warto?

Jak potrzebujecie wyposażenia hotelu to sprawdźcie sobie firmę http://womeb.com.pl/meble-hotelowe-restauracyjne/ Dostaniecie u nich bardzo fajnie wykonane meble. W dodatku ...

16 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Pensjonat - warto czy nie?

To bardzo ciekawy temat. Warty zbadania. color switch little big snake

2 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hotelik

Thanks for the useful post, I go to your site just in search of such information 192.168.1.1

23 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018
Hotelik

Ciężko jest wybrać dobre miejsce co nie :D Też mnie co roku trapił ten problem. Ale w zeszłym roku ten wpis https://www.morzeweb.pl/blog/gdzie-nad-baltyk/ pomógł mi...

23 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Domki zamiast hotelu

Nad morzem to w sumie ciężki wybór bo i domków i hoteli jest multum. Ja co roku posiłkuję się tym blogiem https://www.morzeweb.pl/blog/gdzie-nad-baltyk/ w wyborze...

24 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Pensjonat - taki pomysł od dawna chodzi mi po głowie. Zawsze chciałem prowadzić własny biznes jednak zawsze nie było czasu lub praca pochłaniała całkowicie. Tymczasem...

2 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Betrug!!!!. Wir haben in Warschau-Modlin ein Auto mit mehr Schäden erhalten als im Übergabeprotokoll angegeben. Das haben wir dem Mitarbeiter sofort gemeldet. Bei...

28 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Organizacja wycieczek

Android mobiles may give some delay due to low battery, network problems this web is used. web.whatsapp.com

50 wypowiedzi
ostatnia 02.06.2018