Sieci uratują biura nieruchomości?

Konkurencja jest zjawiskiem pozytywnym, jednak mniejsze i słabsze firmy nie zawsze są w stanie jej sprostać.
Krzysztof Pelowski, dyrektor ds. rozwoju sieci Północ Nieruchomości
Poniedziałek
20.02.2012
Rynek pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zmierza do konsolidacji. W grze pozostają duże biura - mówi Krzysztof Pelowski, dyrektor ds. rozwoju sieci Północ Nieruchomości.
 

Eksperci nie wróżą branży nieruchomości świetlanej przyszłości. Czy te opinie znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Kryzys finansowy w Europie wprawdzie wpłynął na spowolnienie polskiej gospodarki, a tym samym na pogorszenie kondycji polskiego rynku nieruchomości, jednak załamanie na rynku mieszkaniowym, który pociągnęłoby za sobą drastyczny spadek cen, na pewno nam nie grozi. Należy bowiem pamiętać, że czynnikiem, który wyróżnia nasz rynek od rynków krajów wysokorozwiniętych jest olbrzymi niedobór mieszkań. Czynnik ten będzie znacząco wpływał na polski rynek mieszkaniowy jeszcze przez wiele najbliższych lat. Myślę więc, że pracy dla deweloperów i pośredników na pewno nie zabraknie, zwłaszcza kiedy wrócą lepsze czasy dla gospodarki.

Boom na rynku sprawił, że biura nieruchomości pojawiały się niemal na każdym rogu.
Problemem, który dotyka naszą branżę w większym stopniu niż spowolnienie gospodarcze jest olbrzymia konkurencja. Oczywiście konkurencja jest zjawiskiem pozytywnym, jednak mniejsze i słabsze firmy nie zawsze są w stanie jej sprostać. Z tego powodu polski rynek pośrednictwa w obrocie nieruchomościami powoli zmierza do konsolidacji. W grze pozostają duże biura sieciowe, których udział w rynku systematycznie wzrasta. Więcej biur działających w ramach sieci odbywa się kosztem likwidacji niewielkich biur nieruchomości. Oznacza to, że rośnie rola rozpoznawalnej marki w świadczeniu usług pośrednictwa. Według mnie ta tendencja w przyszłości jeszcze bardziej się nasili.

Jaki był miniony rok dla firmy?
Podsumowanie ubiegłorocznych wyników sieci Północ Nieruchomości jest najlepszym dowodem na to, że nie jest tak źle na rynku jak się często mówi i pisze. Był on dla nas bardzo udany. Dokonaliśmy otwarcia 11 nowych placówek franczyzowych, a cała sieć pośredniczyła w transakcjach o łącznej wartości przekraczającej 143 mln zł. Wartość ta wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 20 proc. Postawiliśmy sobie za cel, aby na koniec 2012 roku funkcjonowało 50 biur pod szyldem Północ Nieruchomości.

Czym Północ Nieruchomości chce do siebie przyciągnąć potencjalnych partnerów?
Od początku tego roku Północ Nieruchomości oferuje możliwość przystąpienia do sieci franczyzowej na nowych, korzystniejszych warunkach finansowych. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości opłat wnoszonych przez franczyzobiorców tytułem przystąpienia oraz przynależności do sieci. Jednorazowa opłata wstępna za przystąpienie do sieci została obniżona i wynosi obecnie 1999 zł. Do tego dochodzi miesięczna opłata licencyjna, której wysokość do końca ubiegłego roku była uzależniona od obrotów biura. Obecnie to stała kwota - 699 zł. Obniżeniu z 400 na 300 zł uległa również miesięczna opłata na fundusz marketingowy. Partnerzy, którzy nawiążą współpracę z firmą otrzymają więc pełny pakiet franczyzowy za 999 zł miesięcznie.

Rozmawiał (dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

People of the internet are pleased with the work that goes on here. All the writers here do a wonderful writing job and they have earned the respect of hundreds of thousands of...

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Nice blog post published here. The writer has definitely improved over the past few months and this post is a proof of that. I would love to see some more blog posts as good as...

24 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Amazing post! We love the content and have shared this with our social media network! Appreciated from the hotel digital marketing agency.

24 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Wiosna należy do pośredników

A lot of people have been disappointed with your work here lately, and it's clear to see why. You don't seem to put as much effort into your articles as you used to and that's...

24 wypowiedzi
ostatnia 10.06.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Trzeba poszukać kogoś w internecie. To jest raczej niszowa branża. ___________________ Pisanie prac magisterskich - ogłoszenia

4 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną PRB ADAM budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo dobrze firma...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną http://www.prb-adam.pl budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018