Niepewny los partnerów CCC

Sieć CCC w Polsce liczy obecnie 293 sklepy własne i 49 franczyzowych.
Środa
22.02.2012
Kiedyś franczyza ratowała wyniki finansowe NG2, dziś jest dla spółki tylko papierkiem lakmusowym na zagranicznych rynkach.
 

Grupa NG2, lider wśród dystrybutorów i producentów obuwia w Polsce, jeszcze w połowie ubiegłej dekady należał do grona największych rodzimych franczyzodawców. Dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że sprzedaż licencji na biznes zeszła w spółce na drugi plan.

- Sześć lat temu struktura sprzedaży w sklepach franczyzowych i własnych wynosiła 50 do 50 proc. Teraz sklepy własne odpowiadają już za ponad 90 proc. całkowitej sprzedaży - mówi Piotr Nowjalis, dyrektor finansowy NG2.

Zasługi z przeszłości
Sieć CCC w Polsce liczy obecnie 293 sklepy własne i 49 franczyzowych. Marka BOTI ma 216 punktów własnych i 62 zarządzanych przez licencjobiorców. Struktura własności franczyzowych placówek NG2 jest nietypowa, bo aż 40 z nich należy do jednego partnera.

Spółka stopniowo rezygnuje z franczyzy, choć jej przedstawiciele mają świadomość, że odgrywała ona ważną rolę w rozwoju spółki. Dość wspomnieć, że to właśnie zarządzane przez niezależnych przedsiębiorców sklepy pozwalały centrali osiągać niezłe wyniki w kwartałach pierwszym i trzecim, w których sprzedaż obuwia zwykle kuleje - tak było zresztą również w 2011 roku, którego pierwsze trzy miesiące przyniosły spółce ponad 6 mln zł straty. Dlaczego franczyza zapewniała przysłowiowe miękkie lądowanie?

- W latach 2006-2008 spółka sprzedawała franczyzobiorcom towar z kolekcji wiosennej jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, czyli w pierwszym kwartale – mówi Piotr Nowjalis.

- W ten sposób my ratowaliśmy wyniki słabych kwartałów, a partnerzy zyskiwali korzystne trzymiesięczne terminy płatności – dodaje Dariusz Miłek, prezes NG2.

Obecnie franczyza w NG2 ma być przede wszystkim wehikułem do ekspansji na zagraniczne rynki. Marka CCC posiada w Rosji już pięć sklepów otwartych w tej formule. Zdaniem Miłka, sprzedaż licencji na biznes przedsiębiorcom znającym rodzimy rynek pozwala minimalizować ryzyko i ograniczać koszty.

- Jeśli ich wyniki okażą się zadowalające, to zawsze możemy negocjować przejęcie takich sklepów – mówi Miłek.

Pogoda rozdaje karty
Czwarty kwartał 2012 był dla grupy NG2 rekordowy. W porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2011 roku przychody netto ze sprzedaży wzrosły o ponad 14 proc., a zysk netto o 58 proc. Zadowolenie zarządu z niezłych wyników kwartalnych przyćmiewa jednak znacznie gorszy rezultat uzyskany w skali całego roku. W porównaniu z 2011 przychody wzrosły jedynie o 6,2 oproc, a zysk o 5 proc.

- Dla NG2 wyniki całego roku są rozczarowujące. Mimo niższych od zapowiadanych wyników finansowych, nie oceniamy tego roku źle, a na najbliższe lata mamy ambitne plany rozwoju – mówi Dariusz Miłek, prezes NG2.

Obecny udział Grupy NG2 w polskim rynku obuwia szacowany jest na ok. 16 proc. Piotr Nowjalis deklaruje jednak, że spółka chce powiększać swój stan posiadania.

- W żadnym innym kraju Europy Środkowej nie ma tak dogodnych warunków do rozwijania detalicznej sieci obuwniczej, jak w Polsce. Przesądzają o nich relatywnie mała konkurencja, duży rynek, a także spora liczba małych i średnich miast – mówi dyrektor finansowy spółki. - Wiosenny i jesienny sezon nie pozostawiają złudzeń, że nasz model biznesowy się sprawdza. Nie możemy być jednak zadowoleni z wyników w lecie i zimie.

Wszystko przez pogodę, której każdy kaprys odbija się na koniunkturze w branży odzieżowej. W ubiegłym roku lipcowe deszcze i chłody skutecznie zniechęciły klientów do kupowania letnich butów. Miesiące jesienne, przy bardzo ciepłej i pogodnej aurze, pozwoliły na wysoką sprzedaż obuwia przejściowego, ale znacznie ograniczyły sprzedaż butów zimowych.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Bershka w franczyzie

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

2 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Hurtownik - opinie

ja mogę polecić hurtownię odzieży Beta Plus: https://www.hurt-odziez.pl/kontakt. Tanio, sprawna obsługa i szybka dostawa.

12 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Oczywiście że warto, ale należy pamiętać że kluczem do sukcesu jest dobra hurtownia odzieży, która musi mieć towar dobrej jakości w modnych fasonach i dobrych cenach...

69 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

Do otwarcia sklepu internetowe z odzieżą niezbędne jest kilka elementów. 1. Dobra platforma sprzedażowa okraszona atrakcyjną grafiką 2. Dobra hurtownia odzieży...

21 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Medicine zamiast Reportera

Medicin ściąga towar z Indii, zapewne nie dla wyjątkowych tkanin i wykonania tylko leci po kosztach. Kupiłam spodnie, które nawet po praniach farbują skórę, dziwnie...

4 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Sprzedaż ubrań z PRIMARKA w Polsce

It’s really awesome. I love it.very interesting and meaningfull post. I got some very important views in your post which are very good and applicable for me. I just wish that...

9 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
wiosenne kurtki damskie

Cześć, właśnie chcę sobie kupić jakąś wiosenną kurtkę, jakie kroje są teraz modne ? co nosicie jeśli chodzi o wiosenne kurtki damskie to co możecie mi polecić ?...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Sprzedaż ubrań z PRIMARKA w Polsce

super pomysł! https://vindicat.pl/gielda-dlugow/

9 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2018