29.02.2012

Dealer traci, Arpol zarabia

Franczyzobiorcy Arpol Motor Company zarabiają na właścicielach pojazdów używanych. Spadek sprzedaży nowych samochodów to dla nich dobra wiadomość.

Franczyzobiorcy toruńskiej firmy Arpol Motor Company zajmują się sprzedażą części samochodowych, akcesoriów, lakierów i narzędzi samochodowych. Ruch w ich biznesie w znacznej mierze zależy od popytu na samochody nowe i używane.

- Zapotrzebowanie na części zamienne w przypadku samochodów nowych jest znacznie niższe. Kiedy wśród klientów większą popularnością cieszą się auta używane, nasze obroty rosną – mówi Jacek Dąbrowski, wiceprezes Arpol Motor Company.

Placówka Arpol

Spadek popytu na nowe samochody zwiastuje nadejście większego popytu na części zamienne.

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów nie pozostawiają wątpliwości, co do kondycji rynku nowych samochodów. W listopadzie ubiegłego roku takich aut zarejestrowano niecałe 25 tys., co w porównaniu z listopadem 2010 roku oznacza 20 proc. spadek. Partnerzy Arpolu mogą więc liczyć na ruch w biznesie, a dawca licencji na powiększanie sieci.

- W tej chwili Arpol Motor Company liczy 18 placówek, z czego trzy to punkty własne, które w przyszłości zostaną przekazane franczyzobiorcom. W ubiegłym roku sieć powiększyła się o osiem punktów, a w tym liczymy na podobny wynik – mówi Dąbrowski.

Placówki pod marką Arpol działają w województwie kujawsko-pomorskim, a także w części wielkopolskiego i łódzkiego. Jacek Dąbrowski przyznaje, że konkurencja na rynku dystrybutorów samochodowych części zamiennych jest spora, toteż jego firma skupia się przede wszystkim na umacnianiu swojej pozycji w swoim macierzystym regionie.

- Nie mamy ambicji, by stać się ogólnopolskim przedsiębiorstwem – deklaruje.

Potencjalny franczyzobiorca Arpol Motor Company powinien dysponować kapitałem inwestycyjnym w wysokości 50 tys. zł, a także lokalem o powierzchni min. 200 metrów kwadratowych. Sieć nie pobiera opłat licencyjnych, a początkowy kapitał wymagany jest do wyposażenia sklepu i przygotowanie powierzchni magazynowej.

(gum)