02.02.2002

Na początek Shell i DEA

Zagraniczne koncerny umacniają swoją pozycję w Polsce

Jak podaje „Rzeczpospolita”, nowym właścicielem sieci stacji benzynowych niemieckiej firmy DEA, w naszym kraju jest Shell Polska. W ten sposób Shell został liderem w gronie zagranicznych koncernów paliwowych, które zainwestowały w naszym kraju.

Zgodnie z podpisaną 29 stycznia umową, Shall Polska przejął wszystkie 50 stacji benzynowych DEA w Polsce. W ten sposób w sieci koncernu jest już 200 stacji, a jeszcze w tym kwartale będzie ich 205. Do końca kwietnia 2002 r. stacje DEA otrzymają logo Shell. Włączenie stacji DEA do firmy Shell to efekt zawarcia europejskiego kontraktu łączącego oba te koncerny. Koncern DEA postanowił zrezygnować z biznesu paliwowego.

Shell planuje wybudować jeszcze w tym roku 27 stacji. Wszystko wskazuje na to, że sieć Shell w Polsce może do grudnia jeszcze bardziej powiększyć się. Nieoficjalnie wiadomo o negocjacjach koncernu z firmą Preem, która rozważa możliwość wycofania się z polskiego rynku.

Wkrótce na polskim rynku wzmocni swoją pozycję także BP, które przejmie stacje niemieckiej sieci Aral. Obecnie do BP należą 144 stacje, wraz z Aralem będzie ich ok. 240. W gronie potentatów na polskim rynku jest także norweski Statoil. W sumie do zagranicznych koncernów należy ok. 10 proc. polskiego rynku paliwowego.

Więcej: Rzeczpospolita, 2 lutego 2002, „Ekonomia i Rynek”

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0