02.03.2012

Czesi inwestują we franczyzę

Na czeskim rynku franczyzy działa już 168 marek, z czego setka z nich aktywnie poszukuje biorców licencji korzystając z portalu FranchisingINFO.cz.

Portal FranchisingINFO.cz powstał ponad trzy lata temu, jako młodsza siostra polskigo portalu Franchising.pl. Oparty jest na tych samych rozwiązaniach, które sprawdziły się w Polsce, w tym w szczególności publikuje własne artykuły o wydarzeniach na rynku franczyzy. Już sto firm działających na licencji wpisało się do katalogu franczyz czeskiego portalu franczyzowego. Najwięcej, bo po 17 marek, reprezentuje branżę gastronomiczną oraz odzież i obuwie. Podobnie jak w Polsce również w Czechach więcej konceptów zainteresowanych pozyskaniem franczyzobiorców ma charakter usługowy.

Zdjęcie punktu systemu Reserved

Najlepiej w Czechach radzą sobie firmy odzieżowe. Obok Reserved swój biznes na licencji wyeksportował Okay Multibrand Shops i Brand New Products.

Firma konsultingowa PROFIT system franchise services opublikowała Raport o franczyzie 2012, na którym funkcjonuje już 168 franczyzodawców.
- To o 18 więcej niż rok temu. Zanotowaliśmy także wzrost punktów działających na licencji – teraz jest ich prawie 4,4 tys., podczas gdy na koniec 2010 roku działało 3,5 tys. Najwięcej franczyzobiorców przybyło w branży spożywczej oraz uroda i fitness – komentuje Lenka Novakova, menedżer ds. klientów kluczowych PROFIT system.

Spośród 93 rodzimych marek, 38 z nich Czesi rozwijają poza granicami swojego kraju. Ekspansja jest prowadzona głównie na rynek słowacki i polski. Również polskie marki dostrzegają potencjał do rozwoju swojego biznesu u naszego południowego sąsiada. 32 firmy rozwijają swój biznes w Czechach, w czego większość z branży odzieżowej. Wśród nich są Reserved, 4F, Brand New Products, a spoza odzieżówki Żabka, Indeco i PKN Orlen.

Firma PROFIT system zajmuje się doradztwem we franczyzie oraz jest wydawcą portali internetowych w Polsce (Franchising.pl), Czechach (FranchisingINFO.cz) i na Ukrainie (Franchising.ua). Wkrótce ruszą portale franczyzowe na Węgrzech i w Rumunii.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0