Raport o rynku franczyzy w Polsce

Środa
21.03.2012
W 2011 roku na rynku działało 42,5 tysiąca placówek franczyzowych oraz 746 firm oferujących biznes na licencji.
 

Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej PROFIT system przedsiębiorcy chętnie korzystają ze sprawdzonych pomysłów na biznes. Najliczniej do systemów franczyzowych przystępowali niezależni właściciele sklepów spożywczych - w ubiegłym roku na licencji działało ponad 21 tys. takich placówek. Liderem, kolejny rok z rzędu w tym segmencie, jest należąca do Grupy Eurocach sieć „abc”, która liczy 4,6 tys. sklepów. Wysoką dynamiką przyrostu nowych placówek franczyzowych mogą pochwalić się biura doradztwa prawnego i gospodarczego (42 proc.) oraz agencje pośrednictwa nieruchomości (35 proc.). Jedna z największych pod względem liczby oddziałów franczyzowych sieć KNC Nieruchomości uruchomiła w 2011 roku 25 nowych biur na licencji.

Łukasz Polak

Liczba placówek franczyzowych
* - dane na 01.01.2012
** - prognoza
Źródło: PROFIT system

Wymagający franczyzobiorcy

W 2011 roku wzrosła również liczba systemów franczyzowych. Jak pokazuje raport o rynku franczyzy w minionym roku pojawiło się 116 nowych konceptów, jednak aż 67 zrezygnowało ze sprzedaży swojej licencji. Największa rotacja dotyczyła nowych systemów, głównie na skutek niewystarczającego doświadczenia, niesprawdzonych konceptów oraz niewłaściwie zbudowanych systemów franczyzowych.

- Poszukujący pomysłu na biznes przedsiębiorcy mają coraz lepszą wiedzę na temat franczyzy. Oczekują solidnych podstaw w postaci modelu biznesowego, podręcznika operacyjnego czy precyzyjnej umowy franczyzowej. Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy konsultują się z franczyzobiorcami działającymi w już w sieci i porównują oferty konkurencji. Zdecydowanie bardziej ufają sprawdzonym i profesjonalnie przygotowanym systemom franczyzowym niż nowicjuszom, którzy dopiero próbują swoich sił - uważa Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system.

Największy wybór marek franczyzowych ma do zaoferowania branża odzieżowa. Raport PROFIT system podaje, że w ubiegłym roku na naszym rynku działały 163 marki modowe. Równie chętnie wiedzą na temat prowadzenia własnego biznesu dzielili się przedstawiciele branży gastronomicznej. Już 111 marek zdecydowało się na rozwój poprzez sprzedaż licencji, z czego blisko 20 tylko w zeszłym roku.

- Z naszych obserwacji wynika, że liczba systemów franczyzowych będzie stale rosnąć. Przewidujemy, że do końca 2012 roku na polskim rynku może działać 820 konceptów opartych na zasadach franchisingu – mówi Michał Wiśniewski.

Specjalista Expense Reduction Analysts podczas pracy

Liczba systemów franczyzowych
* - dane na 01.01.2012
** - prognoza
Źródło: PROFIT system

Synergia doświadczeń

Konkurencja i rosnące wymagania klientów skłaniają organizatorów systemów do rozszerzania własnej działalności, a coraz częściej także do nawiązywania współpracy z innymi sieciami. Współdziałanie pozwala wykorzystać siłę marki i docierać do nowych grup odbiorców. Na taką współpracę zdecydowały się McDonald`s i Carrefour otwierając pierwszą restaurację na terenie hipermarketu czy sieć myjni bezdotykowych Auto-Spa, która dzięki umowie z TESCO i POLOmarket może zaoferować swoim franczyzobiorcom około 200 atrakcyjnych lokalizacji przy super- i hipermarketach obu sieci.

Inni franczyzodawcy próbują wspierać parterów oferując kilka wariantów współpracy zróżnicowanych pod względem cenowym. Sieć DDD Dobre Dla Domu oferuje trzy różne formaty współpracy, z których najtańszy kosztuje 9 tys. zł, a najdroższy przekracza 100 tys. Szkółki piłkarskie Socatots to natomiast przedział cenowy od 20 do 80 tys. zł. w zależności od obszaru wyłączności. W tej kwocie zawiera się koszt samej licencji, zalecana rezerwa niezbędna do rozkręcenia biznesu, a także sprzęt, szkolenia oraz wsparcie biznesowe. Sieć OstatnieMiejsca.pl rozwija stacjonarne placówki z usługami turystycznymi, ale zaoferowała również koncept franczyzowy polegający na działalności w Internecie. Jest tańszy, gdyż nie generuje kosztów utrzymania biura.

Czterdzieści proc. franczyzodawców zadeklarowało, że do inwestycji w ich biznes wystarczy 50 tys. zł. Ponad połowa nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci. Jednak jak pokazuje Raport równie dobrze radziły sobie droższe koncepty franczyzowe. Grupa Muszkieterów, która wymaga od franczyzobiorców 500 tysięcy złotych początkowego wkładu własnego, otworzyła w ubiegłym roku 18 supermarketów Intermarché i Bricomarché. W 2012 roku planuje uruchomić 32 supermarkety spożywcze Intermarché i 17 z artykułami dla domu i ogrodu Bricomarché.

Coraz więcej polskich sieci

Jak wynika z najnowszego Raportu o rynku franczyzy aż 555 (75 proc.) firm franczyzowych działających w Polsce to systemy rodzime. Systemy z nad Wisły zyskują na popularności również zagranicą, głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Najprężniej rozwijają się w Czechach, na Słowacji, Ukrainie oraz w Rosji.

Potencjał polskiego rynku franczyzowego doceniło dotychczas 191 zagranicznych systemów. W 2011 roku na polskim rynku zadebiutowały międzynarodowe sieci takie jak: Camel Active, Fit Curves, Häagen-Dazs, Arthur Moorey Dance Studio czy DKNY. Sklepy franczyzowe planuje również otwierać łotewska sieć Attirance, która zajmuje się produkcją i sprzedażą naturalnych, ręcznie produkowanych kosmetyków.

Opracowanie: Michał Wiśniewski, dyrektor ds. franczyzy z zespołem PROFIT system


/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. Vitamin B5

68 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Vitamin B12

68 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thank a lot. You have done excellent job. I enjoyed your blog . Nice efforts Vitamin E

68 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Kredyt bankowy

Coraz więcej firm pozabankowych sprawdza różne bazy, więc pożyczkę nie tak łatwo dostać,warto przeczytać aby się trochę dowiedzieć na ten temat: Darmowy poradnik...

50 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Polecam www.krispolppoz.pl, to wsparcie PPŻ o BHP jakie przyda się w każdej firmie. Prowadzą szkolenia i sprzedają artykuły. Maja całkiem dobry cennik, na stronce macie...

21 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I think I have never seen such blogs ever before that has complete things with all details which I want. So kindly update this ever for us. Vitamin B1

68 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You have done a amazing job with you website Vitamins

68 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it,Here is the...

68 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018