23.03.2012

Rumuńska franczyza wystawia się na targach

Bukareszt już po raz trzeci będzie gościł franczyzodawców, którzy poszukują partnerów do współpracy. Targi odbędą się w maju.

International Franchise and Branding Exhibition odbędzie się tym razem w dniach 17-18 maja 2012. W ubiegłym roku organizatorzy mogli pochwalić się liczbą 45 wystawców. Patronat nad targami objęło ministerstwo gospodarki. Równolegle z imprezą odbędzie się panel dyskusyjny na temat perspektyw rozwoju franczyzy w Rumunii oraz innych państwach tej części Europy. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. Światowej Rady Franczyzy, Europejskiej Federacji Franczyzy oraz Czarnomorskiej Organizacji Franczyzowej.

Szacuje się, że w Rumunii działa ok. 350 systemów franczyzowych, a rynek rokrocznie rośnie o 10 proc. Targi są okazją do nawiązania wielu kontaktów biznesowych, również z właścicielami zagranicznych licencji pochodzących z Turcji, Bułgarii, Serbii, Grecji oraz Wysp Brytyjskich. W tym roku jednym z wystawców będzie PROFIT system, firma doradcza, która pomaga zaistnieć polskim markom na rynku rumuńskim.

aranżacja sklepu Lee Cooper

Wśród zagranicznych marek, które rozwijają się w Rumunii są: McDonald’s, Carrefour, Fornetti, Lee Cooper, Häagen Dazs i pralnie 5àsec.
Na zdjęciu: sklep Lee Cooper

- Swoje sklepy w Rumunii posiada już LPP, właściciel marek Reserved i Cropp, Meble Vox oraz Pizza Dominium. Magnesem dla inwestorów jest fakt, że kraj zamieszkuje 22 miliony mieszkańców. Stawia to Rumunię na siódmym miejscu w Unii Europejskiej, zaraz po Polsce, pod względem liczby ludności – mówi Karinna Călin, dyrektor PROFIT system w Rumunii.

Dwie trzecie (65,4 proc.) biznesów licencyjnych, które funkcjonują w Rumunii wymagają inwestycji mniejszej niż 10 tys. euro. W co piąty biznes trzeba zainwestować 10-30 tys. euro. 58,7 proc. firm franczyzowych reprezentuje usługi. Najpopularniejszą rumuńską marką franczyzową jest Startonight, której sklepy oferujące oświetlenia można spotkać w 42 krajach na czterech kontynentach.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0