26.03.2012

Business po polsku

Sukces szkoły językowej tkwi w programie nauczania i doborze nauczycieli - mówi Joanna Zarańska, założycielka szkoły Early Stage.

Co decyduje o powodzeniu inwestycji w szkołę językową?
W ostatnich latach pojawiło się wiele szkół językowych, które reklamują się jako specjalizujące się w nauczaniu dzieci. Według mnie, aby móc osiągnąć sukces w tej dziedzinie niezbędne jest stworzenie własnego programu nauczania. Tak zwana podstawa programowa, która jest bazą przy pisaniu wszelkich podręczników dla szkół jest niezwykle uboga. Najlepszą weryfikacją stworzonej metody i jakości nauczania są oczywiście sami klienci, którzy polecają sobie wzajemnie dobre szkoły, ale także nauczyciele. Dobrzy pedagodzy będą chcieli się związywać na długoletnią współpracę tylko ze szkołami, które dysponują bogatym know-how metodycznym.

Joanna Zarańska, założycielka Early Stage.

Od nauczyciela dzieci wymaga się wielu umiejętności pozajęzykowych.
Joanna Zarańska, założycielka szkoły Early Stage

Łatwiej prowadzi się szkołę języków obcych dla dorosłych czy dla dzieci?
Opierając się jednak na doświadczeniu w nauczaniu dzieci i młodzieży w rożnym wieku mogę stwierdzić, że największym wyzwaniem jest nauczanie tych najmłodszych. Od nauczyciela dzieci wymaga się wielu umiejętności pozajęzykowych. Zajęcia dla maluchów muszą być dokładnie zaplanowane, a przy tym atrakcyjne, dynamiczne i mieć zróżnicowany charakter. Dodatkowo, nauczyciel je prowadzący powinien być osobą muzykalną, posiadać zdolności aktorskie i mieć poczucie humoru, a nie każdy jest w stanie sprostać takim wymaganiom.

Czy jedynym dobrym miesiącem do otwarcia szkoły językowej jest wrzesień?
Tak, gdyż wtedy rodzice podejmują decyzję o wysłaniu dziecka na zajęcia pozaszkolne. W innych terminach nie interesują się tak bardzo, jak we wrześniu, propozycjami szkół językowych, chyba, że są niezadowoleni ze szkoły do której aktualnie chodzi dziecko i szukają innej. To są jednak sytuacje wyjątkowe, dlatego uważam, że zdecydowanie nie warto promować swojej szkoły w okresie innym niż początek roku szkolnego. By spokojnie zaplanować otwarcie placówki we wrześniu franczyzobiorcy mogą zgłaszać się do nas już teraz.

rozmawiał (boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0