Każdy sklep E.Leclerc jest niezależną spółką, zaś centrala stanowi centrum outsourcingowe, dające know-how, markę oraz rozwiązania technologiczne. Takich sklepów działa w Polsce już 40, a na świecie ponad 500.
Na zdjęciu Michel-Edouard Leclers, syn założyciela i aktualny prezes
Piątek
30.03.2012
Prezes Michel-Edouard Leclerc odwiedza sklepy w Polsce i zapowiada uruchomienie nowego konceptu.
 

Michel-Edouard Leclerc, współprzewodniczący stowarzyszenia ACDLec zrzeszającego właścicieli sklepów E.Leclerc oraz syn założyciela francuskiego stowarzyszenia handlowców odwiedził Polskę. Podczas swojego pobytu wziął udział w trzydniowym seminarium stowarzyszenia E.Leclerc, zorganizowanym w Trójmieście, z okazji całkowitego zakończenia procesu rebrendingu i reorganizacji wszystkich sklepów sieci. Przy okazji prezes przedstawił perspektywy rozwoju sieci E.Leclerc w naszym kraju.

Leclerc zamierza wzmacniać sprzedaż produktów przez internet. Ten kanał sprzedaży funkcjonuje obecnie już w sześciu polskich miastach. Jest to system działający w modelu Drive, w którym klient zamawia zakupy przez internet, a następnie, na przykład w drodze z pracy, odbiera je, wygodnie spakowane, w wybranym przez siebie sklepie, nie tracąc czasu na krążenie między półkami.

Sieć realizuje także program Polska 2015, który zakłada między innymi, że do 2015 roku wszystkie sklepy będą oferowały sprzedaż internetową oraz wzrośnie liczba punktów Leclerc. Rozmowy z niezależnymi marketami na temat przystąpienia do sieci E.Leclerc już są prowadzone. Za swój cel, marka ustanowiła osiągnięcie 10 proc. udziałów w polskim rynku. Dotychczasowym liderem jest Eurocash z ok 17. proc. udziałów, na drugim miejscu plasuje się Biedronka.

Dodatkowo Michel-Edouard Leclerc zapowiedział uruchomienie w Polsce nowego konceptu opartego na sprzedaży produktów OTC (niewymagających recepty lekarskiej). Rozwiązanie to bardzo dobrze przyjęło się we Francji i jest testowane w kolejnych krajach. Pierwsza placówka konceptu parafarmaceutycznego została już uruchomiona w Gdańsku.

Na początku roku Leclerc przejął sieć supermarketów Billa. Stare sklepy zakończyły w lutym proces rebrandingu.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.