Bytom próbował przejąć Gino Rossi

Zarówno Bytom, jak i Gino Rossi są w trudnej sytuacji finansowej i od kilku lat notują wielomilionowe straty.
Piątek
13.04.2012
Negocjacje firm odzieżowych trwały od sierpnia 2011 roku, ale fuzja nie doszła do skutku.
 

Dopiero ostatniego dnia marca zarząd Bytomia zdradził, że przez poprzednie 7 miesięcy rozmawiał z Gino Rossi o połączeniu sił. Ostatecznie spółki nie doszły do porozumienia. W wydanym oświadczeniu ich przedstawicieli przyznali, że nie było zgody „w zakresie warunków realizacji wskazanej wyżej transakcji.” W roli przejmującego wystąpić miał Bytom. Zarządy obu spółek wydawały się przekonane co do zasadności fuzji.

- Zachodzą istotne synergie organizacyjne, kosztowe oraz produktowe, a także komplementarność biznesowa, które uzasadniają ekonomicznie projekt połączenia obu spółek. W dłuższej perspektywie połączenie obu spółek przyczyni się do powstania nowej jakości na polskim rynku odzieżowym, wzmocni pozycję konkurencyjną połączonych spółek, a także służyć będzie budowaniu wartości dla akcjonariuszy obu spółek – czytamy w oświadczeniu.

Największym udziałowcem obu spółek jest Investors TFI, który posiada 13,85 proc. akcji Gino Rossi i 25 proc. akcji Bytomia. Firmy od paru lat notują gorsze wyniki finansowe. W 2011 roku Bytom miał stratę w wysokości 5,5 mln zł przy przychodach na poziomie 58 mln zł. Strata Gino Rossi w tym okresie sięgnęła blisko 8,5 mln zł, a sprzedaż spółki wyniosła ponad 186 mln zł. Kondycja przedsiębiorstw z branży odzieżowej pogorszyła się wraz ze słabnącym kursem złotego – zarówno czynsze najmu powierzchni handlowych, jak i zakupy towaru rozliczane były w większości w dewizach. Połączenie sił dwóch giełdowych miało być sposobem na poprawę wyników, ale z braku porozumienia nie dojdzie od skutku.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.