Statystyczny Anglik zjada ok. 10 razy więcej mrożonek rocznie niż mieszkaniec Polski.
Niedziela
15.04.2012
Brytyjski detalista mrożonek, Iceland Foods, chce rozwijać się w Europie Środkowej. Pierwszy sklep powstał w czeskim Pilznie.
 

Iceland Foods, brytyjska sieć sklepów specjalizujących się w sprzedaży żywności mrożonej, zamierza otwierać placówki w Europie Centralnej i Wschodniej. W sklepowych lodówkach można znaleźć m.in. ryby, warzywa, mięso, lody oraz gotowe dania. Pierwszy testowy sklep powstał w Czechach, w Pilznie. Jest to punkt działający na zasadzie franczyzy o powierzchni ponad 230 m2.

Rzecznik prasowy firmy mówi, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy firma badała rynek węgierski, czeski i polski. Zdecydowała się uruchomić pierwszy sklep w Czechach, ponieważ udało się jej znaleźć tam odpowiedniego partnera. Iceland liczy na sukces mimo, że Polacy nie są wielkimi fanami mrożonej żywności. Statystyczny Anglik zjada ok. 10 razy więcej mrożonek rocznie niż mieszkaniec Polski, co znacznie utrudnia debiut sieci w naszym kraju.

W ostatnich dniach islandzki bank Landsbanki, sprzedał wszystkie swoje udziały jakie miał w sklepach Iceland Foods, znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii. Udziały wykupiła spółka Oswestry Acquico, która należy do obecnego zarządu dystrybutora mrożonek i innych inwestorów. Bank był właścicielem 67 proc. udziałów firmy Iceland Foods, których wartość to ok. jeden miliard funtów. Pozwala na to dobra kondycja brytyjskiej spółki, która chce mieć pakiet większościowy.

Najwyższa sprzedaż mrożonek w Polsce przypada na sezon zimowy, kiedy to brakuje świeżych produktów, a te dostępne w sklepach są drogie.

- Od kilku lat obserwujemy systematycznie systematyczny rozwój rynku mrożonych przetworów owocowo-warzywnych - mówi Paweł Garbacki z Hortino, firmy przetwórstwa owocowo-warzywnego. - Z roku na rok rośnie zamożność naszego społeczeństwa, a co za tym idzie coraz częściej sięgamy po produkty przetworzone i półprodukty, w tym mrożone owoce, warzywa czy mieszanki.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz