23.04.2012

Bliżej franczyzobiorcy

Centrum kompetencyjne, w którym gromadzimy dobre praktyki ze sklepów, pomaga partnerom firmy – mówi Piotr Matluch, prezes zarządu DDD Dobre Dla Domu.

Jak obecnie wygląda rynek wyposażenia wnętrz?
Na pewno stał się znacznie bardziej wymagający, zarówno dla franczyzobiorców, jak i dla organizatorów systemów. Ubiegły rok należał do najcięższych dla branży wyposażenia wnętrz. Czynniki obiektywne, takie jak kryzys ekonomiczny i niestabilna sytuacja na rynkach finansowych, w dużym stopniu ograniczały skłonności Polaków do ponoszenia wydatków na cele inwestycyjne, co w znacznym stopniu ograniczało ruch w sklepach. Nasze szacunkowe dane porównawcze dwóch ostatnich lat mówią o spadku pojemności rynku o 5-10 proc. Mimo to nasza sieć osiągnęła 6 proc. wzrost sprzedaży – w głównej mierze dzięki rozwojowi geograficznemu. Sądzę, że ten rok powinien być łatwiejszy – raczej nie nastąpi już regresja sprzedaży, spodziewam się nawet lekkiej tendencji zwyżkowej. Uważam, że ostatnie 2 lata były klasycznym odkładaniem decyzji inwestycyjnych Polaków i jeśli nie nastąpi jakiś poważny krach na rynkach zewnętrznych, ludzie powoli będą wracać do planów remontowo-wyposażeniowych. Ważnym segmentem napędzającym sprzedaż będzie budownictwo indywidualne.

Piotr Matluch, prezes zarządu DDD Dobre Dla Domu.

Piotr Matluch, prezes zarządu DDD Dobre Dla Domu

Ile sklepów DDD planuje uruchomić w tym roku?
Celujemy w 15-20 sklepów, ale poza rozwojem sieci stawiamy na optymalizację działalności sklepów franczyzobiorców. Będziemy skupiać się na wsparciu organizacyjnym istniejących sklepów, lepszej komunikacji i wdrażaniu nowych standardów funkcjonowania. Dysponując doświadczeniem ostatnich dwóch trudnych lat zmieniliśmy podejście w wielu obszarach działalności.

Jakie konkretnie modyfikacje zostały zmienione w sieci?
Powołaliśmy centrum kompetencyjne, w którym gromadzimy wiedzę, pomysły i dobre praktyki ze sklepów, a następnie wykorzystujemy je do poprawy dotychczasowych standardów. Dzięki uruchomionemu portalowi intranetowemu wspieramy też swoich partnerów ciągłym dostępem do tych informacji oraz pomagamy zarządzać marżą, sprzedażą, zapasami, kontrolować majątek sklepu oraz wspieramy we właściwym zatowarowaniu. Pokazujemy też swoim franczyzobiorcom, jak docierać do nowych grup klientów nawiązując współpracę z deweloperami oraz ich klientami, firmami remontowymi oraz montażowymi. Kolejnym sposobem na dotarcie do nowej grupy klientów jest ścisła współpraca z architektami wnętrz. W sklepach powstają strefy wyposażone w aranżatory wnętrz. Dzięki temu klienci mają możliwość skorzystania z fachowej pomocy architektów.

rozmawiał (emka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0