26.04.2012

Biznes z piskiem opon

Jak i gdzie otwierać oraz które marki kupować do własnej wypożyczalni samochodów odpowiada Agnieszka Drzymała-Feć, dyrektor Global Rent a Car.

Iloma autami trzeba dysponować, żeby móc myśleć o założeniu własnej wypożyczalni?
Szacujemy, że najmniejsza flota to 10 samochodów. Dobrze zarządzany punkt z taką liczbą pojazdów powinien być rentownym przedsięwzięciem. Naturalnie, ta liczba może być mniejsza, ale wtedy prowadzenie wypożyczalni należy uzupełnić dodatkową działalnością.
Jak dobierać odpowiednią flotę?
Bezpieczeństwo i komfort jazdy to priorytet w doborze modeli. Z tego względu, w naszej ofercie dominują pojazdy marki Toyota i BMW. Są to zarówno auta klasy ekonomicznej, jak i te luksusowe. Niedawno mieliśmy okazję testować modele wielu wiodących marek, które dopiero co pojawiły się na rynku. Teraz szczegółowo przeglądamy specyfikację techniczną i oferty poszczególnych dealerów. Pilnie słuchamy też głosów naszych partnerów i w myśl polityki maksymalnej elastyczności staramy się uwzględniać ich uwagi w bieżącym działaniu. Pracujemy obecnie nad poszerzeniem naszej oferty o auta dostawcze.

Wypożyczalnie samochodów Global rent a car.

Wbrew pozorom centra wielkich miast nie są optymalnymi miejscami dla wypożyczalni samochodów. Kluczowa jest łatwość dojazdu do punktu oraz wyjazdu z niego, co powoduje, ża najlepsze miejsca dla biznesu znajdują się poza ścisłym centrum miast.
Agnieszka Drzymała-Feć, dyrektor Global rent a car

Gdzie najlepiej otwierać wypożyczalnie?
Wbrew pozorom centra wielkich miast nie są optymalnymi miejscami dla tego rodzaju działalności. Kluczowa jest łatwość dojazdu do punktu oraz wyjazdu z niego, co predestynuje miejsca poza ścisłym centrum miast. Najlepiej sprawdzają się pod tym względem okolice lotnisk i dworców. Nie bez znaczenia pozostaje też cena zakupionego lub dzierżawionego gruntu. Pamiętajmy, że wynajem samochodów do działalność wymagająca dużej powierzchni.

Co stanowi największe utrudnienie w otwarciu punktu przez partnerów Global Rent a Car?
Największym utrudnieniem w rozpoczęciu działalności jest sprawa zabezpieczenia odpowiedniej ilości środków finansowych. System franczyzowy wiąże się z koniecznością comiesięcznego wygospodarowania środków na pokrycie opłat licencyjnych. Do tego dochodzą także pozostałe koszty funkcjonowania firmy.

Czy wypożyczalnie samochodów borykają się z problemem sezonowości?
Owszem sezonowość w naszej branży występuje i czasem zmusza nas do podejmowania bardzo kreatywnych działań. Sezonowość związana jest bezpośrednio z okresami wzmożonej migracji ludności. Można tu wskazać coroczne szczyty aktywności takie jak wakacje letnie lub zimowe oraz święta. Trzeba się liczyć też z okazjonalnymi zwiększeniami ruchu, jak dla przykładu, nadchodzące Euro 2012. Zwiększony ruch na drogach to także zwiększona ilość kolizji. Firmy świadczące usługi assistance częstokroć korzystają z naszych samochodów, a więc i tego rodzaju wynajmów przybywa.

rozmawiał (boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

1