24.04.2012

Franczyza pokochała giełdę

W kwietniu publiczną emisję przeprowadziły już trzy franczyzowe spółki. Sprawdź, która zyskała na starcie najwięcej.

12 kwietnia – Auto Spa, 19 kwietnia – Solar i 23 kwietnia – Leśne Runo. Tak na warszawskim parkiecie wyglądał kalendarz debiutów firm, które w swoim rozwoju korzystają z modelu franczyzowego. Sieciowe koncepty coraz chętniej decydują się na publiczne emisje akcji, uznając je za bezpieczne i tanie źródło pozyskiwania kapitału.

Potrawa w restauracji Leśne Runo

Leśne Runo ma obecnie 15 restauracji. Przed EURO 2012 chce otworzyć jeszcze trzy.

Spośród kwietniowych debiutantów najlepsze otwarcie miało Leśne Runo, którego kurs na starcie notowań alternatywnego rynku New Connect wzrósł o 37 proc. Spółka zarządza siecią restauracji zlokalizowanych przy stacjach paliw w sąsiedztwie ważnych dróg krajowych i autostrad. Jej prezes, Paweł Jachowski, przyznaje jednak, że jego spółce zależało nie tylko na pozyskaniu środków finansowych, ale przede wszystkim na wzmocnieniu renomy marki. Jeszcze w grudniu bowiem Leśne Runo przeprowadziło prywatną emisję akcji, skierowaną do zamkniętego grona inwestorów, dzięki której pozyskało pół miliona złotych.

- Pieniądze zebrane zarówno podczas emisji prywatnej, jak i publicznej, posłużą do realizacji kolejnych inwestycji. Jeszcze przed EURO 2012 chcemy oddać do użytku trzy nowe lokale, a także rozpocząć nowe realizacje – mówi Paweł Jachowski.

Spółka Leśne Runo zarządza 15 restauracjami pod tą samą nazwą, z czego 5 prowadzonych jest we franczyzie. W ubiegłym roku spółka zanotowała przychody w wysokości 6,8 mln zł i stratę na netto na poziomie 221,9 tys. zł.

- Gorsze wyniki finansowe za 2011 rok spowodowane były koniecznością zamknięcia dwóch relatywnie nowych, nierentownych lokali – mówił podczas uroczystości debiutu giełdowego Jachowski. - Wyniki za pierwszy kwartał 2012 pozwalają jednak na znaczny optymizm. W całym roku oczekujemy ok. 20 proc. wzrostu przychodów. Spółka trwale odzyska rentowność.

Pozostali debiutanci nie cieszyli się już tak dobrymi wynikami jak Leśne Runo. Auto-Spa straciło na starcie 4,74 proc. i cena akcji spadła do 10,45 zł, zaś Solar Company zyskał 5 proc. - akcja kosztowała 13,65 zł.

(gum)