26.04.2012

Na drinka do Sphinxa

Spółka Sfinks Polska podpisała umowę o współpracy ze Stock Polska w zakresie zaopatrywania restauracji w alkohole.

Zarządzająca restauracjami Sphinx, WOOK i Chłopskie Jadło spółka Sfinks Polska podjęła współpracę z firmą Stock Polska w zakresie zaopatrywania sieci w wódki czyste i smakowe, brandy, rum, gin, whiskey, a także likiery oraz nalewki. Dodatkowo producent trunków przygotował dla restauracji Sphinx i WOOK specjalną ofertę drinków, także bezalkoholowych. Umowa została zawarta na rok.

Restauracja Sphinx.

W kartach alkoholi przygotowanych dla restauracji Sphinx i WOOK znajdują się propozycje drinków zarówno tych znanych, jak i zupełnie nowych, przygotowanych specjalnie dla tych sieci na bazie szerokiej gamy alkoholi oferowanych przez Stock.
Łukasz Konieczny, HoReCa & Premium Brands Manager w Stock Polska

- Do naszych restauracji klienci przychodzą przede wszystkim ze względu na smaczne jedzenie, a także miłą atmosferę panującą w lokalach – mówi Bogdan Bruczko, wiceprezes zarządu Sfinks Polska. - Nowe propozycje drinków z pewnością uatrakcyjniają naszą ofertę. Jest to propozycja skierowana szczególnie do odwiedzających nas wieczorem par i grup przyjaciół. Nie wykluczamy, że do restauracji będą przychodzić klienci, by wyłącznie porozmawiać ze znajomymi przy drinku, gdyż zapewne wielu z nich przy okazji skusi się na spróbowanie naszych dań.

Blisko połowa z 94 restauracji Sphinx jest prowadzona przez franczyzobiorców. Zgodnie z zapewnieniami zarządu Sfinks Polska, nie powinni oni mieć problemu z wprowadzeniem nowej oferty w swoich placówkach.

- Wprowadzenie nowej oferty drinków nie jest trudnym zabiegiem w naszych sieciach. W każdej z restauracji, również tych prowadzonych przez franczyzobiorców, znajdują się bary z alkoholem obsługiwane przez barmanów. Przed wprowadzeniem oferty drinków opracowanej przez Stock Polska personel restauracji został odpowiednio przeszkolony – dodaje Bogdan Bruczko.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora