17.06.2012

Znane marki w outletach

Partnerzy City Hell mogą sami w hurtowni wybrać modele ubrań. Każdy z nich może dostosować marki i kolekcje do gustów swoich klientów.

Zatowarowanie w sklepach firmowych – własnych jak i franczyzowych odbywa się wedle ustalonego schematu: do punktów trafiają nowe kolekcje – wiosenno-letnia, a następnie jesienno-zimowa. Przed wejściem kolejnej właściciele organizują wyprzedaże, wedle zasad ustalonych dla całej sieci. Inaczej jest w outletach, w których dostępne są również starsze kolekcje w niższych cenach. Oprócz cenionych marek w sprzedaży znajdują się również te mniej znane.
- Wolę używać określenia mniej ekskluzywne. Oprócz kolekcji takich marek jak Bershka, Stradivarius, Mexx, Tom Tailor, Vero Moda, Riverside oferujemy również ubrania duńskich producentów, m.in. Fransa, Culture, Object, Blend – wymienia Jacek Rucki, brand manager w firmie Outlet Polska, rozwijającej sieć sklepów City Hell. - Zatowarowanie zależy w głównej mierze od naszego partnera. To on dokonuje ostatecznego wyboru spośród oferty naszej hurtowni. Nie ma reguły, która pomogłaby nam określić jaki odsetek stanowią marki „wyższe” w całości zatowarowania. Franczyzobiorcy mają sklepy w różnych miejscowościach. Nie każdy klient detaliczny może sobie pozwolić na zakup marek tego typu, chociaż w outlecie są one proponowane w cenach znacznie niższych od cen w salonach firmowych.

Jeansy w sklepie CIty Hell

Umowa franczyzowa podpisywana jest przez City Hell na okres 12 miesięcy. Franczyzobiorcy mają możliwość zaopatrywania się u innych dostawców w czasie trwania współpracy w celu wzbogacenia oferty. Inwestycja w outlet wynosi 500 zł/m2 powierzchni sklepu.

- Po podpisaniu umowy franczyzowej między siecią City Hell a franczyzobiorcą, przygotowana zostaje specyfikacja dotycząca pierwszego zatowarowania sklepu. Dobieramy proporcje ubrań różnych marek jakie powinny znaleźć się w sklepie multibrandowym. Cenne są również sugestie franczyzobiorcy. Zatowarowanie odbywa się zawsze na miejscu w siedzibie głównej w Opolu, gdzie znajduje się hurtownia Outlet Polska. Tutaj franczyzobiorca może spokojnie przejrzeć cały zamawiany towar, sztuka po sztuce – mówi Jacek Rucki.

Po otwarciu sklepu zamówienia składane są wedle zapotrzebowania partnera. Franczyzobiorca znając gusta i portfel klientów będzie mógł dostosować odzież dostarczaną z hurtowni, żeby nie jeździć osobiście na drugi koniec Polski, tylko otrzymywać jej za pośrednictwem kuriera.

Gwarancją sukcesu w branży odzieżowej jest przede wszystkim dobra kolekcja w atrakcyjnej cenie. Rzadko jednak te dwa elementy występują łącznie. Co innego outlety oferujące ubrania markowe – często pochodzą ze starych kolekcji, ale niższa cena działa na klientów jak lep na muchy. I nie ma w tym nic złego, bo każdy zdaje sobie sprawę czym jest outlet. Gorzej jeśli franczyzobiorcy obiecuje się ubrania z górnej półki – a te w większości mają metkę no name, albo owszem – pochodzą od znanych producentów, ale wszystkie ciuchy są w rozmiarze XXL a buty mają numer 48. Skarżą się na to często franczyzobiorcy, dlatego warto zabezpieczyć się odpowiednimi zapisami w umowie franczyzowej.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0