18.06.2012

Biznes nieulotny

Gazeta z programem to nośnik reklamy, który nie dezaktualizuje się tak szybko, jak dzienniki i ulotki – mówi Konrad Waszczyk, redaktor naczelny gazety Free TV.

Czy gazeta z programem telewizyjnym to skuteczny nośnik reklamy?
Rynek mediów, czyli w naszym przypadku rynek sprzedaży powierzchni reklamowej cały czas ewoluuje. Pojawiają się przeróżne formy nośników reklamowych, ale najważniejsze, że są klienci, którzy chcą korzystać z takich form reklam. Nasza gazeta poza unikatową formą czyli zawartością jaką jest program telewizyjny na 14 dni wraz z innowacyjnym designem jest dla klientów łakomym kąskiem. Wypełnia lukę, jaką w tej branży tworzą produkty reklamowe używane przez krótki czas. Po prostu są ulotne tak jak ulotka. Klient bierze, przegląda je i wyrzuca. Tymczasem nasza gazeta może pozostać w rękach czytelnika tak długo jak aktualny jest zawarty w niej program telewizyjny.

Konrad Waszczyk, właściciel firmy Xeromatic oraz redaktor naczelny gazety Free TV.

Konrad Waszczyk, właściciel firmy Xeromatic oraz redaktor naczelny gazety Free TV

Jak doszło to przekształceniu biznesu we franczyzę?
Pierwsze wydanie gazety Free TV ukazało się na rynku w styczniu 2010 roku. Można powiedzieć, że był to czas kryzysu, ale nie dla rynku reklamy. W myśl powiedzenia „reklama dźwignią handlu” okazało się, że nawet czasy kryzysowe są dobre dla tej branży i przynoszą zyski. Taka sytuacja na rynku miała duży wpływ na podjęcie decyzji o możliwości skopiowania biznesu i pozyskaniu partnerów, którzy chcieliby wydawać w swoich miastach gazetę Free TV.

Minęły od tego czasu dwa lata. Co się wydarzyło przez ten okres?
Nawiązaliśmy współpracę z 15 partnerami, którzy wydają gazety w 12 miejscowościach. W 4 miejscowościach wydajemy gazetę sami. Cały czas poszukujemy nowych partnerów. Jednym z ostatnich miejsc, gdzie została wydana gazeta Free TV to Sosnowiec. Realizacja pierwszego wydania gazety przez Dawida Dudka oraz Michała Nowakowskiego z firmy Phoenix, naszych najnowszych franczyzobiorców, zajęła im około miesiąca.

Co powinna zrobić osoba, która chce wydawać Free TV?
Szukamy partnerów w miejscowościach liczących co najmniej 20 tys. mieszkańców. Osoba zainteresowana współpracę nie musi posiadać własnego lokalu, bo klient biznesowy nie ma czasu biegać po mieście za reklamą - woli spotkać się w siedzibie firmy i tam ustalić warunki współpracy. Na inwestycję wystarczy 10 tys. zł, bowiem tyle trzeba przeznaczyć na opłatę licencyjną, komputer, program graficzny, wydruk gazety i materiały reklamowe. Koszt licencji to 5 tys. zł netto, a opłata miesięczna to 299 zł netto za przygotowanie 50 proc. gazety tj. okładki oraz stron redakcyjnych z programem TV.

Rozmawiała (mak)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0