Partnerzy osiągający najlepsze wyniki nie byli wcześniej blisko związani z rynkiem zoologicznym. Ważniejsze jest doświadczenie sprzedażowe i silna motywacja do aktywnego działania.
Piotr Cieślik, dyrektor zarządzający Husse Polska
Środa
11.07.2012
Lato jest okresem wytężonej pracy, najwyższa sprzedaż karm dla zwierząt przypada jednak zimą - mówi Piotr Cieślik, dyrektor zarządzający Husse Polska.
 

Czy dostawcy Husse mają inną sieciową konkurencję, która dowozi karmę dla zwierząt do domów?
Jesteśmy jedynym w Polsce dystrybutorem karm dla zwierząt, który rozwija swoją sieć dystrybucji na zasadach franczyzy. Na półkach tradycyjnych sklepów (sklepy osiedlowe i supermarkety) klienci mogą znaleźć przede wszystkim karmy z segmentu ekonomicznego lub marki własne. Karmy z segmentu premium dostępne są wyłącznie w specjalistycznych sklepach zoologicznych, u weterynarzy lub w sklepach internetowych. W odróżnieniu od kurierów, którzy dostarczają zamówienia ze sklepów internetowych, nasi dystrybutorzy są bardziej elastyczni. Klient może umówić się na dostawę o wygodnej dla niego porze. Bardzo często realizujemy dostawy w godzinach wieczornych lub w weekendy. Każdy może także liczyć na bezpłatne, specjalistyczne porady z zakresu dietetyki i żywienia psów i kotów.

Gdzie franczyzobiorcy Husse mogą pozyskać tego typu wiedzę?
Przed rozpoczęciem działalności, każdy nowy franczyzobiorca jest szkolony w zakresie dietetyki oraz chorób i alergii spowodowanych błędami żywieniowymi psów oraz kotów. Ponadto otrzymuje gruntowne szkolenie produktowe. Na bieżąco, w trakcie trwania współpracy franczyzobiorcy przechodzą bardziej zaawansowane szkolenia dotyczące zagadnień z zakresu żywienia domowych pupili. Dystrybuujemy również materiały do samodzielnego rozwijania wiedzy w ramach Akademii Żywienia Husse. Z naszego dotychczasowego doświadczenia wynika, że partnerzy osiągający najlepsze wyniki nie byli wcześniej blisko związani z rynkiem zoologicznym. Ważniejsze jest doświadczenie sprzedażowe i silna motywacja do aktywnego działania.

Czy wakacje to dla franczyzobiorców Husse gorszy okres w sprzedaży?
Na rynku karm dla psów i kotów występuje pewna roczna sezonowość sprzedaży wynikająca z mniejszego zapotrzebowania energetycznego psów i kotów w okresie letnim. W związku z tym branża zoologiczna szczyty sprzedaży osiąga zwykle w okresie jesienno-zimowym. Jednak ze względu na sposób dystrybucji i bezpośrednie docieranie do klienta, najlepszym okresem na rozwój sprzedaży jest wiosna i lato. Jest to czas wielu imprez plenerowych i tematycznych związanych z psami i kotami. Obecność na różnego rodzaju wystawach pozwala pozyskać nowych klientów. Podsumowując, wiosna i lato są dla nas okresem wytężonej pracy i pozyskiwania klientów, a najwyższa sprzedaż przypada zwykle na przełomie jesieni i zimy.

rozmawiał (dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.