Sprzedaż spadła, ale wciąż zarabiamy

Apteki Arnika, tak jak zresztą wszystkie apteki, odczuły ten negatywny trend. Niemniej jednak poprzez negocjowanie lepszych warunków handlowych z dostawcami leków oraz ograniczenie nakładów na działania reklamowe odnotowujemy poprawę rentowności naszych aptek - mówi Waldemar Ciunel, właściciel Aptek Arnika.
Poniedziałek
02.07.2012
O następstwach ustawy refundacyjnej i zakazie reklamowania aptek opowiada Waldemar Ciunel, właściciel sieci Aptek Arnika.
 

Po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej rynek farmaceutyczny uległ zasadniczym zmianom. Spadła sprzedaż leków na receptę, co odbiło się na rentowności aptek. Czy Apteki Arnika również odczuwają na własnej skórze ten negatywny trend?
Niestety, wprowadzenie ustawy refundacyjnej zdecydowanie wpłynęło na sprzedaż leków na całym runku aptecznym. Według danych PharmaExpert w pierwszych pięciu miesiącach 2012 roku sprzedaż spadła o 5,5 proc., w tym sprzedaż samych leków refundowanych aż o 22 proc. Apteki Arnika, tak jak zresztą wszystkie apteki, odczuły ten negatywny trend. Niemniej jednak poprzez negocjowanie lepszych warunków handlowych z dostawcami leków oraz ograniczenie nakładów na działania reklamowe odnotowujemy poprawę rentowności naszych aptek.

W ubiegłym roku deklarował pan chęć położenia nacisku na otwieranie placówek własnych oraz polepszanie warunków handlowych u dostawców. W jakim stopniu udało się zrealizować zamierzenia?
Obecnie sieć aptek Arnika liczy 41 punktów, kolejne dwa są w trakcie przygotowania do otwarć. W ubiegłym roku udało nam się zrealizować założone plany związane z rozwojem systemu franczyzowego. W tym wielu naszych dotychczasowych franczyzobiorców otworzy swoje kolejne placówki, ale pozyskujemy również nowych partnerów. Z powodu obecnej sytuacji pojedyncze apteki zmuszone są do poszukiwania rozwiązań, które mogłyby polepszyć ich sytuację finansową. Mamy zatem wiele zapytań od właścicieli aptek w sprawie współpracy w ramach naszej grupy zakupowej. Cały czas jednak skupiamy szczególną uwagę nad rozwojem jednostek własnych. Końcówka poprzedniego roku była bardzo gorącym okresem - dołożyliśmy wszelkich starań, aby jak najmniej odczuć wchodzące zmiany.

Od początku roku apteki obowiązuje też całkowity zakaz reklamy. Czy to znacznie utrudnia prowadzenie działalności zarówno biorcom, jak i dawcom licencji?
Obowiązująca od stycznia ustawa refundacyjna zmieniła nie tylko zasady samej refundacji leków, ale także zabroniła stosowania reklamy aptek. Dopuszczalne jest wyłącznie „informowanie”, czyli publikacja nazwy apteki, jej logo, lokalizacji i godzin otwarcia. Nie ukrywamy, że brak reklamy aptek utrudnia życie nowym placówkom. Te, które funkcjonowały już przed ograniczeniem są aptekami, które pozyskały już grono stałych klientów.

Rozmawiał (gum)


POPULARNE NA FORUM

Firma w zgodzie z naturą

To jest bardzo szlachetna rzecz. ___________________________ Logistyka

9 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być bardzo ciekawe. _________________- Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być ciekawe. ___________________ < a href="http://pracelicencjackielogistyka.pl/">Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - impossible...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Firma w zgodzie z naturą

Thanks a lot for sharing this arabian tale with us. As someone who is a big chief essays enthusiast, I enjoyed reading this tale a lot. If you can share more tales like this, I...

9 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2018
Optyk ma różowe okulary

To może być bardzo ciekawy artykuł. ______________ Magisterskie prace z anglistyki

18 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2018
Optyk ma różowe okulary

my całą rodziną uczęszczamy do http://perfektvision.pl/. Porównując inne salony to naprawdę wyróżniają się ceną i jakością okularów

18 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2018
Firma w zgodzie z naturą

Warto też zadbać o artykuły bhp które są w zgodzie z naturą, np polecam zajrzeć tutaj: http://www.bhpnawigator.com.pl/ , mają naprawdę świetną ofertę.

9 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2018