Wolę, kiedy klient zamówi dobry posiłek, niż sączy jedno piwo i wypala pół paczki papierosów
Arkadiusz Litwinicki, partner Piwiarni Warki
Środa
15.08.2012
Arkadiusz Litwinicki był barmanem i kelnerem. Kiedy awansował na stanowisko menedżera, wymarzył sobie własny pub. Tak rozpoczął współpracę z Piwiarnią Warki.
 

Arkadiusz Litwinicki pracował w warszawskich klubach, gdzie był m.in. barmanem, kelnerem oraz menedżerem lokalu. Z praktyki wiedział, jak rozmawiać z klientem, zarządzać personelem i jak wygląda praca na zapleczu. W końcu przyszedł czas na własny biznes w znalezionym w centrum stolicy lokalu. Bar na Wilczej pod nazwą Pepper Pub działał na pierwszym piętrze kamienicy, tuż nad Piwiarnią Warki.

– Wejście do mojego lokalu znajdowało się od strony podwórka, dlatego część klientów wchodziła do Warki, myśląc, że trafia do Pepper Pubu – wspomina Litwinicki.

Początkowo Piwiarnię Warki prowadziło trzech wspólników, ale spółka nie wytrzymała próby czasu. Lokal przejął przedsiębiorca z Radomia. Zarządzanie na odległość też okazało się nie najlepszym rozwiązaniem, dlatego pub ponownie potrzebował nowego właściciela – takiego, który potraktuje przedsięwzięcie poważnie i wszystkimi sprawami zajmie się na miejscu. W ten sposób franczyzobiorcą Piwiarni został właściciel Pepper Pubu. Przejęcie trwało 24 godziny – w tym czasie lokal był zamknięty. Liwinicki wyremontował wnętrze i oba bary połączył w jeden pub.

– Dzięki temu na piętrze może przebywać 80 gości, podczas gdy na dole jest ich 100. Do tego dochodzi jeszcze 40 miejsc w ogródku. Zmiany, jakie wprowadziłem po przejęciu Warki, polegały początkowo na przetestowaniu personelu, który był już tam zatrudniony. Niestety, po tygodniu okazało się, że trudno barmanów i kelnerki oduczyć starych, złych przyzwyczajeń, dlatego większość z nich została zwolniona. Inne zmiany to nowe menu oraz liczne promocje dla klientów – wylicza Arkadiusz Litwinicki.

Goście docenili starania nowego właściciela i personelu. Franczyzobiorca wprowadził w godzinach południowych, od 12. do 16., lunch do menu oraz urozmaicił je przekąskami dla wieczornych klientów, co wiązało się z inwestycją w zaplecze gastronomiczne. Dodatkowo raz w tygodniu odbywa się karaoke. Początkowo imprezy nie cieszyły się dużą popularnością, ale cierpliwość zaowocowała. Teraz stali klienci czekają każdej soboty, żeby sprawdzić siłę swojego wokalu. Goście mogą także zarezerwować salę VIP, która jest oddzielona od pozostałej części baru.

Wieczór jak event

Życie w Piwiarni wyznaczają imprezy sportowe pokazywane na 16 ekranach w lokalu oraz na dwóch umieszczonych w witrynie – dla klientów zasiadających w ogródku. Franczyzodawca pomaga partnerom załatwić sprawy związane z legalnym pokazywaniem meczów. Pub korzysta z usług trzech operatorów telewizyjnych, aby oferta transmitowanych imprez była jak największa.

– Na stronie internetowej oraz profilu facebookowym z tygodniowym wyprzedzeniem pokazujemy, jakie imprezy będzie można obejrzeć w barze. Na większe wydarzenia trzeba robić rezerwacje. W godzinach 12-18, kiedy klientów jest mniej, zachęcamy ich do odwiedzenia nas, organizując tzw. happy hour, czyli godziny, kiedy piwo jest tańsze – mówi Arkadiusz Litwinicki.

Franczyzobiorca podkreśla rolę akcji marketingowych realizowanych regularnie przez Grupę Żywiec. Piwo Warka jest oficjalnym sponsorem narodowej kadry piłkarskiej. Poza tym planowaniem promocji lokalu na Wilczej zajmuje się specjalnie zatrudniony w tym celu pracownik. Jego obowiązkiem jest m.in. planowanie wydarzeń i aktualizowanie strony WWW i konta na Facebooku. Jak na pub przystało, od połowy kwietnia klienci Piwiarni Warki mogą spędzać popołudnia i wieczory w ogródku. Aby było to możliwe, właściciel musi co roku z dwumiesięcznym wyprzedzeniem składać wniosek o zgodę władz dzielnicy oraz do Zarządu Dróg Miejskich. Otwarcie ogródka piwnego wiąże się z koniecznością postawienia przez właściciela stosownych znaków drogowych oraz ogrodzenia i zabezpieczenia części chodnika. Ostatnią z formalności związanych z prowadzeniem pubu jest załatwienie koncesji na sprzedaż alkoholu. Franczyzobiorca pozyskuje ją na swoje nazwisko i wybiera zakres sprzedawanych alkoholi. Partnerzy Warki mogą sprzedawać wszystkie marki piw, jakie znajdują się w ofercie Grupy Żywiec, oraz mocniejsze trunki z procentami, z którymi centrala podpisała umowę współpracy. Zatowarowanie alkoholu odbywa się zwykle dwa razy w tygodniu.

Gra do jednej bramki

Od dwóch lat przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej mają obowiązek wydzielenia strefy dla palących. W warszawskim pubie problem rozwiązał się dzięki połączeniu dwóch pięter. Na parterze znajduje się strefa dla palaczy, na piętrze – dla niepalących. Palić można również w ogródku.

– Wprowadzenie zakazu palenia w lokalach, które dysponują tylko jednym pomieszczeniem, to bardzo dobre rozwiązanie. Sam palę, ale rozumiem, że dym papierosowy przeszkadza innym. Opinie, że nowe prawo spowodowało zmniejszenie zysków pubów, są moim zdaniem nieprawdziwe. Wolę, kiedy klient zamówi dobry posiłek, niż sączy jedno piwo i wypala pół paczki papierosów – wyjaśnia partner Piwiarni Warki.

Franczyzodawca zapewnia swoim partnerom wystrój wnętrza z elementami nawiązującymi do tradycyjnego browaru. Franczyzobiorcy mogą za pośrednictwem internetowego sklepu Piwiarni Warki zaopatrzyć się w ubrania dla pracowników i szkło. Jednak największą wartością systemu franczyzowego jest rozpoznawalność marki Warka, którą Grupa Żywiec wypracowała przez lata obecności na rynku. Dzięki temu fani sportu mogą kibicować swoim ulubionym drużynom już w prawie setce pubów z czerwonym logo piwa.

notował (dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018