Miejsce Bomi na rynku zagospodarują inne sieci delikatesów, w tym Alma Market, Piotr i Paweł oraz Delima.
Wtorek
21.08.2012
Kiedy konkurent upada, nie może liczyć na pomocną dłoń. Udziały w rynku szybko rozdzielają pozostałe w grze delikatesy.
 

Na widok pustych półek w delikatesach Bomi klienci odwracają się na pięcie, zaś konkurencja zaciera ręce. Nie wiadomo tylko jak długo potrwa euforia delikatesów, które przejęły klientów Bomi, bowiem Polacy coraz częściej wybierają tanie zakupy w dyskontach. Potwierdzają to wyniki badania TNS OBOP zrealizowanego na zlecenie Lidla. Dla 70 proc. ankietowanych cena decyduje o wyborze sklepu. Z kolei badanie Market Side pokazuje, że tylko 9 proc. z nas wybiera delikatesy jako miejsce, w którym robimy zakupy spożywcze. Dyskonty (72 proc.) wygrywają z hipermarketami (57 proc.) i supermarketami (34 proc.). Mimo to właściciele sieci delikatesowych nie narzekają, a Alma Market planuje w tym roku kolejne 4 otwarcia.

- W pierwszym półroczu obroty spółki wzrosły o kilkanaście procent, ta dobra tendencja utrzymuje się też w lipcu i sierpniu - powiedział PAP Jerzy Mazgaj, prezes Alma Market. - Sprzedaż internetowa rozwija się dynamicznie. Obroty i liczba zamówień znacznie rosną. Możliwe jest kilkadziesiąt procent wzrostu przychodów w tym roku. 70 mln zł sprzedaży jest realne. Na Wybrzeżu notujemy duże wzrosty sprzedaży z powodu problemów Bomi - dodaje prezes sieci.

Najpopularniejszymi sieciami pod względem liczby miesięcznych wizyt są wg Market Side Biedronka, Lidl, Tesco, Carrefour i Kaufland. Tylko Carrefour z wymienionych sieci przygotował ofertę franczyzową dla przedsiębiorców.

(dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.