27.08.2012

Wzorujemy się na zachodnich trendach

O branży usług coworkingowych i początkach tworzenia sieci franczyzowej firmy Cowork opowiada Wojciech Krzemień, jej założyciel.

Polscy przedsiębiorcy dopiero zaznajamiają się z ideą coworkingu. Jak właściwie wygląda u nas rynek tego typu usług?
Coworking w Polsce rozwija się od około trzech lat. W tym czasie na rynku powstało ponad 60 centrów coworkingowych, z czego kilkanaście działa w samej Warszawie. Branża dzieli się na mniejsze placówki, dysponujące kilkoma miejscami pracy oraz na centra oferujące obszerne powierzchnie użytkowe i korporacyjne standardy. Do takich należy Cowork. Działamy na dynamicznie rozwijającym się rynku. Wystarczy spojrzeć na tendencje na zachodnich rynkach, gdzie coworking jest coraz popularniejszy, bo biznes wszędzie dąży do ograniczania kosztów.

Wojciech Krzemień z firmy Cowork

Klienci centrów coworkingowych to przede wszystkim start-upy, studenci oraz przedsiębiorcy prowadzący "mobilny" tryb pracy.
Wojciech Krzemień, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej

Kto jest klientem centrów coworkingowych?
Wyróżniamy trzy podstawowe grupy docelowe. Pierwsza to właściciele biznesowych start-upów, firm na początkowym etapie działalności, którym szczególnie zależy na ograniczaniu kosztów. Z pomocą centrum coworkingowego zyskują oni dostęp do atrakcyjnej powierzchni i urządzeń biurowych, a także niezbędnych mediów. Kolejną grupą stanowią klienci, którzy prowadzą bardzo mobilny tryb pracy. Mamy wielu przedsiębiorców zza granicy, którzy przyjeżdżają do Polski tylko na chwilę, by spotkać się z kontrahentem. Potrzebują w tym celu odpowiedniego miejsca. Jak wiadomo, restauracje czy kawiarnie nie zapewniają odpowiedniego komfortu na potrzeby takich spotkań, toteż centra coworkingowe są w ich przypadku strzałem w dziesiątkę.

A trzecia grupa?
Należą do niej studenci ostatnich lat studiów, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Coworking ma dla nich nie tylko zaletę w postaci możliwości ograniczania kosztów. W tego typu miejscach można bowiem skorzystać z nieformalnych zasobów wiedzy, jaką udostępniamy my i inni przedsiębiorcy pracujący w naszych pomieszczeniach biurowych. Choćby podczas kuluarowych rozmów można dowiedzieć się rzeczy, których nie ma w książkach o zarządzaniu, czyli jak założyć firmę, jaki podatek wybrać, czy jak płacić ZUS i VAT.

Cowork rozpoczął budowę sieci franczyzowej. Jakie wymagania stawiacie partnerom?
Oferty różnią się w zależności od wielkości miasta, w którym partner chciałby rozpocząć działalność. W tych największych, jak Warszawa czy Łódź, wymagana wielkość lokalu to minimum 250 m2.

Czy są wymagania dotyczące formy własności lokalu?
Nie, choć oczywiście najlepiej jest, gdy potencjalny franczyzobiorca posiada lokal na własność. Jeśli dysponuje umową najmu, to ważne, by pozwalała ona na podnajem powierzchni.

Na razie Cowork ma jedną placówkę własną. Jakie są plany na przyszłość?
Niebawem uruchomimy kolejną lokalizację, również w Warszawie. Podpisaliśmy już umowę z pierwszym franczyzobiorcą, który otworzy swój punkt w Trójmieście. W dalszej kolejności będziemy starać się o uruchomienie centrum w Białymstoku. W przyszłości chcielibyśmy pod naszym szyldem konsolidować rynek centrów coworkingwych. Cowork ma formę prawną spółki akcyjnej i choć to na razie odległy prospekt, chcemy zawitać na giełdzie NewConnect.

Rozmawiał (gum)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0