Sprzedaż hurtowa Eurocashu do Delikatesów Centrum wzrosła w pierwszym półroczu 2012 o 17,1 proc.
Czwartek
30.08.2012
Samodzielne sklepy spożywcze przegrywają z dyskontami. W tym czasie zarządzająca kilkoma sieciami spółka Eurocash chwali się wzrostami.
 

Między styczniem a lipcem nasz rynek handlu detalicznego skurczył się o blisko 9 tys. sprzedawców. Prawdziwym „gatunkiem na wymarciu” okazują się jednak sklepy spożywcze, których liczba w pierwszej połowie roku zmniejszyła się o niemal 3 tys. Dane z raportu Soliditet Polska nie pozostawiają złudzeń – drobny handel nie radzi sobie z konkurencją ze strony supermarketów i dyskontów.

Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli małych sklepów spożywczych przystępuje do sieci franczyzowych, uzyskując tym samym dostęp do silnego zaplecza hurtowego dawców licencji. Zjawisko to ma odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółki Eurocash, do której należy największe na polskim rynku portfolio marek franczyzowych z sektora handlowego.

Franczyzodawca marek abc, Delikatesy Centrum i Groszka w pierwszym półroczu 2012 roku powiększył swoje przychody o ponad 71 proc. Uzyskał tym samym obroty w wysokości 7,9 mld zł. Dzięki przyłączeniu Grupy Dystrybucyjnej Tradis, Eurocash osiągnął też 62 mln zł zysku netto, co stanowi wzrost o 42,5 proc. rok do roku.

– Proces konsolidacji Grupy Tradis przebiega zgodnie z planem. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty odnotowaliśmy na każdym poziomie rachunku wyników, choć w przypadku zysku netto był on nieco mniej spektakularny. Spadek rentowności netto (czyli zysku netto podzielonego przez przychody spółki – przyp. red.) to jednak naturalna konsekwencja wzrostu kosztów finansowych, związanego przede wszystkim z obsługą długu zaciągniętego na sfinansowanie naszych planów akwizycyjnych – wskazuje Jacek Owczarek, dyrektor finansowy i członek zarządu Eurocashu.

Eurocash chwali się też mocną pozycją, jaką w strukturze przychodów ma franczyzowa sieć Delikatesy Centrum. Sprzedaż hurtowa do odbiorców z tego konceptu wzrosła w pierwszym półroczu o 17,1 proc. Powiększyła się również liczebność sieci, która w połowie w połowie 2012 roku liczyła 693 sklepy, tj. o 44 więcej niż na koniec 2011 r. Eurocash nie publikuje jednak analogicznych danych dotyczących swoich pozostałych marek franczyzowych.

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.