Najtrudniej znaleźć środki na kapitał

Czwartek
25.01.2001
Brak kapitału na rozruch firmy to istotna, a często największa bariera dla wielu ludzi myślących o rozpoczęciu samodzielnej działalności.
 
Rzeczpospolita w dodatku dla małych i średnich przedsiębiorstw z 25 stycznia 2001 próbuje odpowiedzieć na pytanie: skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy?

Okazuje się, że na pomoc znacznie szybciej może liczyć bezrobotny lub osoba, która była bez pracy i skorzystała z pożyczki urzędu pracy niż pozostali, którzy chcą rozpocząć samodzielną działalność – donosi Rzeczpospolita.

- Nie biorę pod uwagę oferty banków, bo jest zbyt droga. Startującej firmy nie stać na systematyczne spłacanie kapitału i odsetek. Na dodatek trzeba mieć gwarancje i zastaw kilkakrotnie przekraczający kwotę, o jaką się występuje. Za dużo jest formalności, traci się na nie mnóstwo czasu – mówi jeden z czytelników gazety. Potrzebuje pieniędzy, bo chce założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a od 1 stycznia br., żeby założyć taką spółkę, trzeba uzbierać minimum 50 tys. zł kapitału.

- Osoby poszukujące funduszy na rozpoczęcie działalności mogą u nas uzyskać jednoroczną pożyczkę do 10 tys. zł, z 11-16-proc. kosztem rocznym - mówi dla Rzeczpospolitej Agnieszka Czarnomska z Funduszu Mikro, który pomaga mikroprzedsiębiorstwom, zazwyczaj jednoosobowym. Najważniejszy jest pomysł i ocena szans jego realizacji. Trzeba też mieć żyrantów, którzy zobowiążą się do spłaty kredytu, gdyby okazało się, że przedsięwzięcie się nie udało.

Można kilkakrotne starać się o wsparcie przez Mikro; w każdym przypadku procedura związana z przyznaniem kredytu jest identyczna – informuje autorka artykułu Lidia Oktaba.

Rzeczpospolita podaje, że w Polsce działa ponad 80 ośrodków innowacji i inkubatorów przedsiębiorczości oraz parków technologicznych. Oferują one startującym małym i średnim firmom lokale wyposażone w telefony i podłączenia komputerowe po cenach do 50 proc. niższych od rynkowych oraz pełną obsługę księgową.

Funduszy na zarejestrowanie firmy można też szukać w Agencjach Rozwoju Regionalnego, np. w Olsztynie, Nidzie, Rzeszowie. Agencje te potrafią stworzyć łańcuch finansowy, co oznacza, że pieniądze na zrealizowanie projektu znajdują w kilku bankach lub instytucjach wspierających rozwój przedsiębiorczości - dowiadujemy się z artykułu.

Dla Rzeczpospolitej problem pozyskania kapitału przez Spółki kapitałowe skomentował jeden z autorów nowego Kodeksu Handlowego Prof. Stanisław Sołtysiński: „Jeżeli ktoś chce utworzyć spółkę kapitałową, to powinien mieć świadomość, że do tego potrzebny jest kapitał, a nie 4 tys. zł, jak było poprzednio. Komuś, kto rozpoczyna biznes i nie ma kapitału, radziłbym więc rozwiązanie pośrednie – utworzenie spółki osobowej, gdzie nie ma żadnych wymogów kapitałowych.

Więcej: Lidia Oktaba, Rzeczpospolita, 25 stycznia 2001

Rzeczpospolita

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. Vitamin B5

68 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Vitamin B12

68 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thank a lot. You have done excellent job. I enjoyed your blog . Nice efforts Vitamin E

68 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Kredyt bankowy

Coraz więcej firm pozabankowych sprawdza różne bazy, więc pożyczkę nie tak łatwo dostać,warto przeczytać aby się trochę dowiedzieć na ten temat: Darmowy poradnik...

50 wypowiedzi
ostatnia 23.06.2018
Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Polecam www.krispolppoz.pl, to wsparcie PPŻ o BHP jakie przyda się w każdej firmie. Prowadzą szkolenia i sprzedają artykuły. Maja całkiem dobry cennik, na stronce macie...

21 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I think I have never seen such blogs ever before that has complete things with all details which I want. So kindly update this ever for us. Vitamin B1

68 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You have done a amazing job with you website Vitamins

68 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it,Here is the...

68 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018