14.09.2012

Prawo każe liczyć kalorie

Choć ustawa nakazująca informowanie klientów w USA o zawartości kalorii poszczególnych dań jeszcze nie weszła w życie, McDonald’s celowo robi falstart.

Propozycja obowiązkowego informowania o kaloriach pojawiła się w USA parę lat temu. Większość firm umieściła odpowiednie informacje w menu bez groźby kary, jednak McDonald's z początku przeciwny, długo przekonywał się do słuszności pomysłu. W myśl nowej ustawy wszystkie sieci, które mają 20 lub więcej restauracji muszą informować swoich klientów o wartościach kalorycznych dań z menu. Ogólnokrajowe przepisy dotyczą także sieci detalicznych.

BigMac. Fot. McDonald's

Big Mac z frytkami, popity colą to zastrzyk 1250 kalorii. Dla porównania schabowy z ziemniakami i surówką ma ich ponad dwa razy mniej.

Choć zmiana stanowiska McDonald's wydaje się być wywołana presją ze strony organów nadzoru i działaczy na rzecz zdrowego trybu życia, dziś fast foodowy potentat twierdzi, że świadomość wartości kalorycznych przyciągnie jeszcze więcej klientów. Umieszczenie dodatkowej informacji w menu blisko 14 tys. amerykańskich restauracji zapoczątkuje pewnie nowy trend, który szybko skopiuje reszta konkurencji. Jeden z największych konkurentów McDonald's, a mianowicie sieć barów z kanapkami dobrowolnie zaczęła umieszczać licznik kalorii w swoich lokalach.

Nieznana jest jeszcze data wejścia w życie ustawy regulującej informacje zawarte w restauracyjnych menu i prawdopodobnie nie zostanie ona ustalona przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi. Margo Wootna, dyrektor ds. dietetyki w organizacji non-profit Center for Science in the Public Interest uważa że ustawa nakazująca publikowanie liczby kalorii wejdzie w życie zapewne pod koniec 2013 roku.

Władze Nowego Jorku poszły o krok dalej w walce z otyłością i nie informują, lecz zabraniają sprzedaży coca-coli w dużych pojemnikach, za jakie uznano te o pojemności powyżej 16 uncji, czyli ok. 475 ml. Budzący kontrowersję zakaz dotyczy także wszystkich napojów wysoko-słodzonych w butelkach oraz kubkach i będzie obowiązywać w barach szybkiej obsługi, kinach, teatrach, stołówkach pracowniczych oraz innych miejscach sprzedających gotowe posiłki.

Wprowadzenie podobnych regulacji w Polsce nie jest brane pod uwagę. Obecnie McDonald's prowadzi w naszym kraju 296 lokali. W tym roku sieć uruchomiła 17 restauracji, a kolejnych 5 obiektów jest w budowie. Wszystkie zostaną uruchomione jeszcze przez końcem grudnia.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora