Sieć Drogerii Koliber liczy ponad 70 placówek. Natura i Aster mają ich łącznie 400.
Środa
19.09.2012
Eurocash, właściciel Drogerii Koliber przejmuje rynkowych konkurentów - marki Natura i Aster. To może oznaczać zmiany dla franczyzobiorców.
 

Umowa inwestycyjna Eurocashu z funduszem Resource Partners Holdings jest już podpisana. Na jej mocy właściciel spożywczych sieci abc i Groszek zostanie udziałowcem w grupie kontrolowanej przez RPH Polbita – Interchem. Prowadzi ona hurtową dystrybucją produktów drogeryjnych oraz sieci detaliczne Drogerie Natura oraz Drogerie Aster. Na razie tylko Eurocash obejmie pakiet mniejszościowy, ale docelowo spółka Luisa Amarala zamierza przejąć całkowitą kontrolę nad grupą.

– Umowa z Resource Partners pozwala nam stworzyć wspólnie silny podmiot w segmencie, w którym nasza pozycja nie była znacząca. Wpisuje się też w naszą strategię, zakładającą umacnianie pozycji Eurocashu jako lidera w hurtowej dystrybucji dóbr szybko rotujących (FMCG) oraz głównego partnera tradycyjnych sklepów i placówek detalicznych w całej Polsce - mówi Luis Amaral, prezes Eurocashu.

Amaral chce połączyć doświadczenie Eurocashu z rynku franczyzowego z rozpoznawalnością marki Drogerie Natura, których działa w Polsce ok. 250. Jednocześnie w portfolio Eurocashu znajduje ponad 70 Drogerii Koliber, które w 2011 spółka przejęła od lubelskiej Emperii wraz z Grupą Dystrybucyjną Tradis. Być może planowane przejęcia kontroli nad znacznie większą siecią Drogerii Natura oznacza, że Eurocash będzie chciał konsolidować rynek pod tą właśnie marką. Inaczej musiałby „rozmieniać się na drobne”, prowadząc kilka konceptów z tej samej branży jednocześnie. Wówczas prawdopodobnie franczyzobiorców Kolibra czekać będzie wymiana szyldów.

Prawdopodobieństwo takich zmian jest tym większe, że to właśnie udziały w Drogeriach Koliber (i w sieci Ambra) zostaną wykorzystane jako środek płatniczy w transakcji z funduszem Resource Partners. Będzie ona miała charakter bezgotówkowy.

(gum)