10.10.2012

Galerii ci u nas dostatek...

… mimo to powstają nowe. O nadmiarze powierzchni handlowej na rynku opowiada Anna Klinowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych.

Czy możemy mówić nadmiarze powierzchni handlowej w Polsce?
W niektórych dużych miastach już widzimy symptomy nasycenia rynku centrów handlowych. Nowo powstające obiekty muszą w znacznie większym stopniu, niż było to dotychczas, wyróżniać się na tle już istniejących, by przyciągnąć i zainteresować zarówno klientów, jak i najemców. Każdy nowy projekt osłabia pozycję istniejących obiektów handlowych, nie odnosząc jednocześnie oczekiwanego sukcesu. Budowanie kolejnych galerii powoduje dodatkowe zwiększenie podaży, wpływa na obroty obiektów już istniejących i prowadzi do obniżenia cen czynszu.

Anna Klinowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych.

Najemcy zapominają, że od przyrostu powierzchni handlowej nie przybywa klientów.
Anna Klinowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Najemców Powierzchni Handlowych

Jakie błędy popełniają firmy budujące nowe centra handlowe?
Obecnie deweloperzy i inwestorzy często zapominają o tym, że galerie są budowane dla klientów, a nie dla najemców. Najemcy z kolei zapominają, że od przyrostu powierzchni handlowej nie przybywa klientów, natomiast znacznie wzrastają koszty utrzymania lokali.

W których galeriach występuję najwięcej niewynajętej powierzchni?
Z dużą liczbą pustostanów często spotykamy się w obiektach, które są źle zarządzane. W związku z rosnącą powierzchnią w centrach handlowych, nasila się także konkurencja, a wygranymi w niej zawsze są obiekty, w których zarządcy i właściciele konsekwentnie realizują strategie zapewniające im wysoką pozycję na rynku. Brak dobrych relacji na linii wynajmujący-najemca, opartych na szacunku oraz brak współpracy między nimi może budzić niechęć do wynajmu powierzchni handlowych i w efekcie wpływać na obniżenie powodzenia obiektu handlowego na rynku lokalnym. Dobra współpraca jest zatem gwarancją sukcesu obiektu handlowego.

rozmawiał (boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0